Şenol Güneş: "Çölün Suya Kavuşması Gibi Hissettim"

ANA SAYFAHABERLER → Şenol Güneş: "Çölün Suya Kavuşması Gibi Hissettim"

Şenol Güneş: "Çölün Suya Kavuşması Gibi Hissettim"

Şenol Güneş:

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, Brand Week İstanbul etkinliğine konuşmacı olarak katıldı.

Kariyerinin satır başlarından bahseden deneyimli teknik direktör, milli takımdaki günlerinden, Beşiktaş’a dönüşüne kadar birçok konuda açıklamalarda bulundu.

“Sizi Kimse Dinlemese de Konuşmak Gerekiyor”

Beşiktaş Teknik Direktörü Şenol Güneş, milli takımın başında bulunduğu süreç hakkında konuştu. Kendisinin göreve geldiği dönemde milli takıma duyulan ilginin kaybolmuş olduğunu söyleyen Güneş, bu durumu değiştirdiklerini ifade etti:

"Milli Takım'da göreve ilk başladığımda ilgi duyulmayan bir takım vardı. Bu durum giderek değişti ve ‘Bizim Çocuklar’ seviyesine kadar geldi. Sponsorlar arttı. Ama şimdi yine sponsorlar uzaklaşıyor. Turnuvada iyi gitmediğimiz dönemde ayrılığı normal karşılarım. Prensipli çalışırım. TFF Başkanı'nın devam etme niyeti vardı. Milli Takım'da turnuvanın yarısındaydık ve başkanımız devam etmemi istiyordu. Fakat 1 gün sonra ayrılmak istediğini söyledi. 'Takdir sizin' dedim ve ayrıldım. Bırakıp da gitmedim. Gitmem gerektiğimi de kalmam gerektiğimi de biliyorum. Hollanda maçı sonrası 'İstifa etmeyi düşünüyor musunuz' sorusu geldi. Siz tek başına değilsiniz. Bağlı olduğunuz bir kurum var. Gittiğimde alınacak bir sonuçta neden devam edilmedi denilebilir.”

“Nereye Gideyim?”

Pandemi süreci boyunca kendisini dinlediğini ve bilinçli bir şekilde sessiz kaldığını anlatan Şenol Güneş, o dönem Trabzonspor ve Beşiktaş ile kendi isminin anılması hakkında da konuştu:

“Dağlarda, yaylalarda kendimi dinledim. İsmimiz marka mı, bilemem. Trabzon'a gidiyorum, 'Trabzonspor için geldi' diyorlar. İstanbul'a geliyorum 'Beşiktaş için geldi' diyorlar. Nereye gideyim?”

Trabzonlu kimliğinin altını çizen ve Trabzonspor ile olan bağının değişmeyeceğine değinen 70 yaşındaki teknik direktör, Şenol Güneş Spor Kompleksi’nin adı hakkındaki eleştirilere de yanıt verdi:

“Trabzonluyum, orada büyüdüm. Kızanlar oldu. 'Stadın ismi değişsin' diyorlar. İsmi ben koymadım. Trabzonspor'dan asla vazgeçmem ama Trabzonspor'dan aldığım değerleri hayata geçiren bir insanım. Trabzonluyum. Benim ismim bana yetiyor. Stadın ismi değişebilir. Oraya örnek olmak için konuldu. İsmi de ben koymadım. Bugün Trabzon ve Beşiktaş'ta doğru değerleri hayata geçirdim.”

“Valerien Ismael Şartlar Yüzünden Gitmek Zorunda Kaldı”

Şenol Güneş, Beşiktaş’ta geçtiğimiz günlerde görevine son verilen Valerien Ismael hakkında da görüşlerini aktardı:

“Beşiktaş'ta Valerien Ismael şartlar yüzünden gitmek zorunda kaldı. Onun da artıları eksileri vardı. Hocayı suçlamıyorum. Durum tespiti ile eleştirmeyi ayırmak lazım. Elimdeki malzemeyi iyi kullanmak gerekiyor. Ben konuşmak yerine susmayı istiyorum. Ama bugün öyle değil. Bu da bizim dersimizdir. Bu da bir yenilenmedir. Aslında konuşmak gerekir. Sizi kimse dinlemese de konuşmak gerekiyor. Belki bir karşılığı olur.”

“Beşiktaş’a İlk Geldiğimde Korkum Vardı”

Beşiktaş taraftarının kendisine gösterdiği ilgiyi hep hatırlayacağını söyleyen Şenol Güneş, kulübe geliş sürecinde korkuları olduğunu açıkladı:

“"Beşiktaş taraftarının bana gösterdiği sevgiyi hayatım boyunca unutmayacağım. Daha öncesinde güzel işler yaptık. Asıl önemli olan samimi bir sevgi yarattık. Beşiktaş'a ilk geldiğimde korkum vardı. Sevgi, saygı, başarılar vardı. Bunu kaybeder miyim korkuları vardı. Ama geldiğimde çölün suya kavuşması gibi duyguyu hissettim. Çok duygulandım, gururlandım. Bu sadece Beşiktaş ve Trabzonspor için değil. Beşiktaş, Fenerbahçe, Galatasaray, Trabzonspor gibi takımlarda futbola ortak değer veren herkese bunlar yapılmalı. Aynı geminin içindeyiz. Herkesin bir hikayesi var, onlara kahramanlar arıyorlar. Bunlara sarılacağımıza kini ve nefreti koyuyoruz. Bunun yararı yok. Sosyal medyada boş konuşmalar oluyor. Yazık günah. Güzel bir şey söyle insanlar 'Ne kadar güzel bir şey söyledi' desin"

“Artistik Yaptı Dendi”

Etkinlikte kadına karşı uygulanan şiddet hakkında da görüşlerini paylaşan Beşiktaş teknik direktörü, “Kadına kalkan eller kırılsın. Eşim var, iki kızım var, torunlarım var. Kadına kalkan eller kırılsın. Şiddete uğrayanları çok iyi anlıyorum.” dedi.

Geçmişte yaşadığı bazı olaylardan örnekler vererek hukuk sistemini eleştiren Şenol Güneş, Galatasaray maçında yüzüne top geldiği pozisyon hakkında da konuştu:

“Dayak yedim, 'Artistlik yaptı' deniyor. Son maçta top yüzüme geldi, 'bak numara yapıyor' denildi. Ne numarası, top yüzüme geldi. Düşseydim, yanmıştım. O kadar haksızlık yapılıyor ki! Sizi suçluyorlar. Siz bunu hukuka götürüyorsunuz, hukuk bunu savsaklıyor. Dürüst insan sabreder. Basit insan iftira atar. 50 yıl önce 15 yaşlarımdaydım. Korkudan mahkemeye zor girdim. Arkadaşıma silah çekilmişti. Hakim bana "Silah mı, tarak mı?" diyor. 'Korkudan olabilir' dedim, çıktım. TFF'de de bir mahkemem vardı. 'Merkez Ankara'da' diyerek davayı oraya gönderdi. Hukuk dün de kötüydü, bugün de kötü. Adaletten bahsediyorsunuz, adaletsizlik yapıyorsunuz.”

“Enerjim ve Heyecanım Var”

Beşiktaş teknik direktörü, yaşından dolayı gelen eleştirilere karşın kendini yenilemeye duyduğu inancı dile getirdi. Bunu oyuncularıyla da paylaştığını söyleyen Güneş, “Bugün de aynı şeyi düşünüyorum. Hayatımızı 10 yıl, 20 yıla, 30 yıla göre değil 100 yıla göre planlamamız gerekiyor. Ergenlik çağı küçüldü, yaşlılık çağı arttı. Enerjim var, heyecanım var. Beşiktaş'a geldiğimde oyunculara söyledim, "Sizin bir çizginiz var. Bu çizgide kalacaksanız burayı kapatalım" dedim. Ama bunun üzerine bir şey yaparsak hepimiz yükseleceğiz. Dinleyip, size haksızlık yapanlar, 'Anlamadım' diyerek konuşuyor. Kelime oyunu yapıyor. Bahçedeki ayrık otlarını çoğaltmayın. Onlar çoğalırsa bahçedeki meyveler, bitkiler azalır.” diye konuştu.