Sık Sorulan Sorular

ANA SAYFA → Sık Sorulan Sorular

SIK SORULAN SORULAR

Petrol Ofisi Sosyal Lig nedir?

Petrol Ofisi Sosyal Lig, Türkiye’nin en büyük fantezi futbol oyunudur. Klasik fantezi futbol prensibine göre işleyen Sosyal Lig uygulamasında kullanıcılar, verilen bütçeyle Süper Lig futbolcularından kadro kurmakta ve kadrolarına seçtikleri futbolcuların Süper Lig’de o haftaki gerçek maç istatistikleriyle Sosyal Lig puanlama sistemine göre puan toplamaktadır. Kullanıcılar, topladıkları puanlarla haftalık klasman, genel klasman ve turnuvalarda birbirleriyle sezon boyunca rekabet etmektedir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Kadromu nasıl kurabilirim?

Uygulamanın ana menüsünde yer alan KADRO KUR bölümünden kadro oluşturulabilir, kadroyla ilgili tüm değişiklikler bu bölümden yapılabilir.

Kadro kurarken aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

 • Taktik bölümünden saha dizilişi seçilir: (4-4-2) (4-5-1) (4-3-3) (5-3-2) (5-4-1) (3-4-3) (3-5-2)
 • Seçilen herhangi bir dizilişin her mevkisinde yer alan futbolcu kutucuklarına tıklanarak futbolcu listesi açılır. İstenilen futbolcu “+” ikonuyla kadroya dahil edilir.
 • Kadroya eklenen futbolculara tıklanarak açılan menüde KAPTAN YAP seçeneği kullanılarak takım kaptanı belirlenir. Kadronun tamamlanması için kaptan seçmek zorunludur. Kaptan seçilen futbolcunun o hafta alacağı puan “2” ile çarpıldığı için kaptan seçimi oldukça önemlidir.
 • Alttaki menüde bulunan KAYDET butonuyla oluşturulan kadro kaydedilir. Kadroda yapılan değişiklerin kaybolmaması için her güncellemeden sonra kaydet butonuna basılması gereklidir. Kaydedilmiş takımlar, ana menüde sağ üstte yer alan forma görseline tıklanarak Profil bölümündeki PUANLAR başlığından kontrol edilebilir.
 • İlk 11 futbolcularının tamamı seçilmediğinde ve takım adı belirlenmediğinde sistem, kadronun kaydedilmesine izin vermez.
 • Sosyal Lig oyuncuları, kadroları için 4 adet yedek seçilebilir, Joker özelliğiyle birlikte yedek sayısı 5’e çıkarılabilir. Yedek oyuncu, aynı mevkide puanı daha düşük olan oyuncunun yerine oyuna girer.
 • Kadrolara teknik direktör de eklenebilir. Kadroya alınan teknik direktörler, Sosyal Lig puanlama sistemine göre puanlanır. Teknik direktör seçimi yapılmadığında kadro kaydedilemez.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Haftalık kadromu ne zamana kadar düzenleyebilirim?

Haftalık kadrolar, önceki fikstür haftasının ilk maçının başlangıç saati ile ilgili haftanın ilk maçının başlangıç saati arasında oluşturulabilir. Bir fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra o fikstür haftasına ait kadrolarda hiçbir değişikliğin yapılması mümkün değildir, sistem buna asla izin vermez. Bu süreçte yapılabilen tüm değişiklikler, bir sonraki haftanın kadrosuna yöneliktir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Kadromu her hafta güncellemeli miyim?

Kurulan bir kadro, sonraki haftalarda güncellenmezse, son kaydedilen kadro mevcut kadro olarak dikkate alınır. Sonraki hafta puanı bu kadroya göre belirlenir. Kadro güncellemek, haftalık puana 10 puan olarak eklendiği için kadro güncellenmesi, kullanıcıları haftalık ve genel sıralamada ön sıralara taşımaktadır. Bu yüzden kadroların her hafta güncellenmesi tavsiye edilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Kadroya alınan futbolcuların bilgileri değiştiğinde ne olur?

Kadroya alınan futbolcuların bilgileri güncellendiği zaman (takım, pozisyon ve fiyat değişikliği gibi) mevcut Sosyal Lig oyun kurallarını bozan bir kadro formasyonu ortaya çıkabilir. Değişiklik Sosyal Lig yönetimi tarafından kadro seçiminden sonra yapıldığı için kadro güncellenmediği sürece bu formasyon geçerli sayılacaktır. Ancak kadroda herhangi bir güncelleme yapıldığında kadroyu kaydetmek için mevcut kuralları/dinamikleri tekrar dikkate alarak kadro oluşturulması gerekecektir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Yedek futbolcu seçmek zorunlu mu?

Yedek futbolcu seçimi zorunlu değildir. Her mevki için bir yedek futbolcu seçilir. Yedek futbolcuların oyuna girebilmesi için aynı mevkideki diğer futbolculardan daha yüksek puan alması gerekir. Giren oyuncular yeşil, çıkan oyuncular kırmızı ok ile gösterilir. Oyuna giren yedek oyuncunun kart bilgileri de oyuna yansır ve kart görmeme puanı oyundaki futbolcular üzerinden hesaplanır. İlk 11’e seçilen bir futbolcu bir nedenden dolayı sistem tarafından silinmişse ve o mevkide bir yedek futbolcu varsa o futbolcunun puanları hesaplamaya dahil edilir.

* Futbolcu puan eşitlikleri durumunda;
1) İlk 11'deki futbolcuların puanı eşit, yedek futbolcunun puanı bunlardan yüksekse kaptanlık durumuna bakılır. Yedek futbolcu, puanı eşit futbolculardan kaptan olanın yerine ilk 11'e dahil olur.

2) İlk 11'deki futbolcuların puanı eşit, bunların hiçbiri kaptan seçilmemiş ve yedek futbolcunun puanı daha yüksekse kart durumuna bakılır. Yedek futbolcu kart gören futbolcunun yerine ilk 11'e dahil olur.

3) İlk 11’deki futbolcu ve yedek futbolcunun puanları eşit, hiçbiri kaptan değil ve kart görme durumları aynı ise; yedek futbolcu, ilk 11’e dahil edilmez.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Puanlar nasıl hesaplanıyor, ne zaman açıklanıyor?

Seçilen futbolcuların puanları o hafta oynayacakları gerçek maçlardaki performanslarının Sosyal Lig puan sistemindeki karşılığına göre hesaplanmaktadır. Tüm istatistik ve puanlamalar anlık, canlı şekilde takip edilebilir. Ancak resmi sonuç ve sıralamalar, ilgili lig haftasının en son oynanan Süper Lig maçı sonrasında açıklanır. Resmi sonuçlar teknik bir sorun olmadığı sürece ilgili haftada oynanan son maçtan en geç 1 gün sonra uygulamada bir pop-up ya da Puan Tablosu bölümünde duyurulur. Sonrasında OPTA tarafından maçlar ile ilgili bir değişiklik yapılması durumunda veya puan hesabında bir yanlışlık yapıldığı tespit edilirse sonraki gece puan hesabı tekrar yapılır.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Haftalık klasman, genel klasman ve turnuva sıralaması nasıl hesaplanıyor?

Sosyal Lig’de haftalık klasman, genel klasman ve turnuva olmak üzere üç farklı sıralama vardır.

1- Haftalık Klasman

Oluşturulan haftalık kadro üzerinden bir fikstür haftası sonunda haftalık puan ortaya çıkmaktadır. Haftalık klasman, bir haftada bu kadro puanıyla elde edilen dereceyi gösterir.

Haftalık klasman sırasıyla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesindeki eşitlik durumunda sonraki kriterde en iyi değer aranır.

 • Haftalık Kadro Puanı Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro üst sırada yer alır.)
 • Kadronun Toplam Değeri (Daha ucuza kurulan kadro üst sırada yer alır.)
 • Kadronun Oluşturulma Tarihi (Daha erken kurulan kadro üst sırada yer alır.)
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro üst sırada yer alır.)

2- Genel Klasman

Genel klasman puanı, tüm haftalık puanlar ile rozetlerden alınan puanların toplamından oluşur. 2023 -2024 sezonunda Genel Klasman 1. Devre (1. Yarı Sezon) ve 2. Devre (2. Yarı Sezon) olmak üzere 2 Devreden oluşacaktır. 1. Devre 1’den 18’e kadar olan haftaları, 2. Devre 19’dan 38’e kadar olan haftaları kapsayacaktır. 1. Devre sonunda 2. Devreye geçmeden Genel Klasman puanları sıfırlanacak, 2. Devrede Genel Klasman puanlaması 0’dan başlayacaktır.

Genel klasman sırasıyla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesindeki eşitlik durumunda sonraki kriterde en iyi değer aranır.

 • Genel Puan Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Haftalık Puan Birinciliği (Daha çok birincilik elde eden kullanıcı, üst sırada yer alır.)
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)

3- Turnuva

2023-2024 Sezonunda Turnuvalar 1. Devrede 2 adet, 2. Devrede 2 adet olmak üzere toplam 4 kez ve 5’er haftalık olarak düzenlenecektir. Turnuvalar aşağıdaki maç haftalarını kapsayacaktır. Gerekli durumlarda turnuva dönemleri değişebilir. Böyle bir durumda gerekli duyuru Sosyal Lig kanalları aracılığıyla yapılacaktır.

1. Devre – 1. Turnuva: 9-10-11-12-13

1. Devre – 2. Turnuva: 14-15-16-17-18

2. Devre – 1. Turnuva: 26-27-28-29-30

2. Devre – 2. Turnuva: 33-34-35-36-37

Turnuva puanı, 5 fikstür haftasının puanının toplamından oluşur. Rozet puanları turnuva puanına dahil edilmez. Turnuva sıralaması aşağıdaki kriterlere göre belirlenir:

 • 5 Haftalık Kadro Genel Puan Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Aynı puana sahip kullanıcıların; 5 haftalık sıralama ortalamasına bakılır. Örneğin bir kullanıcı,

1. hafta 4.

2. hafta 5.

3. hafta 3.

4. hafta 8.

5. hafta 10. Olsun

Bu örnekteki kullanıcının sıralamalarının aritmetik ortalaması: (4+5+3+8+10)/5=6.

5 haftalık periyotta ortalama sıralamada yüksek olan daha üst sırada yer alır.

(NOT: Tüm küsuratlar göz önünde bulundurulur.)      

 • Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Seviyeler ne işe yarar, seviye nasıl atlanır?

Sosyal Lig’de 8 seviye bulunmaktadır. Haftalık kadro puanı ve rozetlerden alınan puanlar seviyenin yükselmesini sağlar. Oyuna 1. seviye Acemi olarak başlanır. Toplanılan puanlara göre 8. yani son seviye Efsane’ye kadar ilerlenebilir. Seviye ilerledikçe stadyum geliştirerek stadyum gelirleri artırılabilir ve haftalık bütçe yükseltilebilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Rozetler nedir, ne işe yarar?

Sosyal Lig’de gösterilen başarılı performanslar rozet kazandırabilir. Haftalık kadrolardan kazanılan bu rozetlerin puan karşılığı da genel klasman puanına eklenir. Bir rozet birden çok kez kazanılabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Taraftar Ligi’ndeki tribünler neye göre sıralanıyor?

Tribünler; haftalık klasmanda ilk 5’e giren taraftarların haftalık puan ortalamasına, genel klasmanda ise, ilk 5’teki taraftarların genel puan ortalamasına göre hesaplanır.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Birden çok hesabım var. Bütün hesaplarımla Taraftar Ligi’ne katılabilir miyim?

Her Sosyal Lig hesabı, Taraftar Ligi’nde sadece bir takımın tribününe katılabilir. Ayrı açılan hesaplar üzerinden aynı veya farklı tribünlere katılım sağlanabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Taraftar Ligi’nde kulübümü yanlış seçtim, nasıl düzeltebilirim?

Taraftar Ligi’nde 1 tribün değişikliği hakkı bulunur. Taraftar Ligi ekranından bu değişiklik hakkı kullanılabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Akaryakıt yüklemeleri ne zaman yapılıyor?

Yakıt yüklemeleri dereceye girilen haftayı takip eden ikinci hafta içerisinde dereceye giren hesaba tanımlı Positive Card/plakalara yapılır.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Yakıt ödülleri ne zamana kadar kullanılabilir?

Kazanılan yakıt ödülleri Positive Card/plakalara yükleme yapılan tarihten itibaren 3 ay içerisinde kullanılabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Haftalık sıralamada 2. ve 101. sıra aralığında yer aldım. Positive Card/plaka tanımlı değil, ne yapmalıyım

Haftalık sıralamada dereceye giren kullanıcılar, 14 gün içerisinde Petrol Ofisi istasyonlarından ücretsiz olarak aldıkları Positive Card’ı ya da mobil uygulamaya kaydettikleri plakalarını dereceye girdikleri Sosyal Lig hesaplarına tanımlamalıdır.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Positive Card’ımı kaybettim, yeni kartımın entegrasyonunu nasıl yapacağım?

Profilim bölümünden eski kart iptal edilip yerine yeni kart tanımlanabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Hesabıma kaç Positive kart/plaka tanımlayabilirim?

Sosyal Lig hesaplarına yalnızca bir Positive Card/plaka tanımlanabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Positive Card’ımı/plakamı nasıl entegre edebilirim?

Positive Card’ı/plakayı Sosyal Lig’e entegre etmek için, uygulamanın sağ üst kısmında yer alan forma görseline tıklanıp profil başlığındaki gerekli bilgiler doldurulabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Tanımlı Positive Card’ımı/plakamı nasıl iptal edebilirim?

Tanımlı Positive Card/plaka uygulamanın sağ üst kısmında yer alan forma görseline tıklanıp profil başlığına girildikten sonra Positive Card/plaka bilgilerinden iptal edilebilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Bütçem neden sıfırlandı?

Sosyal Lig'de reklam, Taraftar Ligi, Futbol Kahini, Günün Sorusu, 10'da 10, yakıt, Paylaş Kazan gibi ek bütçeler haftalıktır. Maç haftası değiştikten sonra bu ek bütçeler sıfırlanmaktadır.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Teknik direktör seçimi zorunlu mu?

Teknik direktörler, futbolcular gibi, Sosyal Lig oyuncularına haftalık olarak puan kazandırır. Teknik direktör puanı yönettiği takımın başarısına göre hesaplanır ve her fikstür haftasında haftalık puana dahil edilir. Teknik direktör seçimi yapılmadığında kadro kaydedilmez.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Joker nedir?

Kadro kurarken ek fayda ve avantajlar sağlayan bir oyun içi satın alma opsiyonudur. Her oyuncumuzun haftalık ücretsiz 1 joker hakkı vardır.  Buna ek olarak oyuncumuzun tekli, ikili ve üçlü olarak satın alabileceği Joker paketleri bulunmaktadır. Sosyal Lig oyuncuları Joker ile oyun içinde kullanabilecekleri Muhteşem 5’li, İkinci Kaptan, Altın Yedek, Altın Yedek Plus gibi kadro araçlarından faydalanabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Joker ne süreyle geçerli?

Joker ödülleri sadece satın alındığı fikstür haftasında geçerlidir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Efsane paketi nedir?

Sosyal Lig oyuncularına ikinci kadro kurma hakkı, +1 Teke Tek Maç, ekstra tribün değiştirme hakkı, kişiselleştirme özellikleri, gelişmiş kadro tamamlama, Efsane Ligleri kurma ve bu liglere katılma gibi birçok ek fayda sunan bir oyun içi satın alma opsiyonudur. 4 Haftalık paket, Yarı Sezonluk ve Sezonluk paket olarak satın alınabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Kadın Futbol Süper Ligi'nin puanlama sistemi Futbol Kâhini ile aynı mı?

Kadın Futbol Süper Ligi oyun modülü Futbol Kâhini kapsamında olsa da farklı işleyişe sahiptir. Eşleşmelerde kazanan takımlar Sosyal Lig puanına göre değil maç sonuçları belirlenmektedir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Futbol Kâhini'ndeki Süper Lig ve Kadın Futbol Süper Ligi tahminlerimizden ayrı ayrı mı bütçe alacağız?

Süper Lig ile Kadın Futbol Süper Ligi farklı işleyişe sahiptir. Futbol Kâhini ve Kadın Futbol Süper Ligi'nden ayrı ayrı 5 milyon Euro; toplamda 10 milyon Euro'ya varan ek bütçe kazanmak mümkündür.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Yıldız Avı Nedir?

Yıldız Avı oyuncuların rakipleriyle birebir mücadele ederek Süper Lig’e özel futbolcu kartlarını biriktirmesine dayanan bir mini oyundur. Yıldız Avı’nda rakiplerine karşı oynayarak futbolcu kartlarını biriktirebilir, Süper Lig Koleksiyon Kitabını tamamlayabilirsin. Koleksiyon Kitabında tamamlanan her takım için oyuncuya ek bütçe hediye edilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

Yıldız Avı’ndan ne kadar bütçe kazanabilirim?

Yıldız Avı oyununda Kolaksiyon Kitabında tamamlanan her takım için €1M değerinde transfer bütçesi olarak harcanabilecek kupon kazanılır. Bir fikstür haftası içerisinde maksimum 3 kupon bozdurulabilir. 19 Takımın Koleksiyon kitabını tamamlayarak €19 milyon transfer bütçesi biriktirilebilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

10’da 10 Nedir?

10’da 10 her hafta değişen konseptlerde toplam 10 sorudan oluşan bir haftalık quiz oyunudur. Doğru cevaplanan soru adedi doğrultusunda ek bütçe kazanma hakkı sunar.

Cevabı yeterli buldunuz mu?

10’da 10’dan ne kadar bütçe kazanabilirim?

10’da 10’dan her hafta toplamda en fazla €5M ek bütçe kazanılabilir. Tüm soruların sırayla doğru yanıtlanması durumunda 3. Soruda €500 bin, 6. Soruda €1.5M, 9. Soruda €3M ve 10. Soruda €5M ek bütçeye ulaşılacaktır. 1’den 10. Soruya kadar zorluk derecesi artarak gitmektedir. 10’da 10 haftada bir kez oynanabilir. Sorulardan birinin yanlış cevaplanması durumunda oyun sona erer. Yanlış cevaplanan soruya kadar kazanılmış olan ek bütçe hakkı varsa oyuncunun toplam bütçesine eklenir. Haftada bir kez reklam izleyerek oyuna devam etme hakkı kazanılabilir.

Cevabı yeterli buldunuz mu?