Okan Buruk: “Hedefimiz Şampiyonlar Ligi”

ANA SAYFAHABERLER → Okan Buruk: “Hedefimiz Şampiyonlar Ligi”

Okan Buruk: “Hedefimiz Şampiyonlar Ligi”

Okan Buruk: “Hedefimiz Şampiyonlar Ligi”

UEFA Şampiyonlar Ligi 2. ön eleme turu ilk maçında Litvanya’nın Zalgiris Vilnius takımıyla karşı karşıya gelecek Galatasaray’da teknik direktör Okan Buruk ve Kerem Aktürkoğlu, maç öncesinde düzenlenen basın toplantısında konuştu.

İşte Okan Buruk ve Kerem Aktürkoğlu’nun açıklamalarından öne çıkanlar:

 

“Sahasında İyi Oynayan Bir Takım”

Galatasaray Teknik Direktörü Okan Buruk, rakipleri Zalgiris Vilnius hakkında konuştu. 49 yaşındaki çalıştırıcı, Litvanya temsilcisinin iç sahada iyi performans gösterdiğini söyledi.

Saha zeminine de değinen Buruk, “Başarılı ve iyi bir takıma karşı oynayacağımızı biliyoruz. Buradan avantajlı bir skorla dönmek bizim için önemli. İki takım da Şampiyonlar Ligi elemelerine devam etmek istiyor. Bunun için elimizden gelenin en fazlasını yapacağız. Oyuncularıma güveniyorum, takımıma güveniyorum. İnşallah yarın akşam bizim için güzel bir maç olur. İkinci maça da buradan avantajlı bir skorla gideriz. Kendi sahasında iyi oynayan bir takıma karşı oynayacağız.”

“Hem ligi devam eden bir takım hem de kendi sahasında, kendi alışık olduğu zeminde oynuyor. Bu rakibimiz için bir avantaj. Biz sezonun ilk resmi maçına çıkıyoruz. Hazırlık maçlarımızı tamamladık. Çok uzun bir ara vermediğimiz için oyuncularımızın geri dönüşü bu anlamda olumlu oldu. Sentetik sahayla ilgili hafta içi kendi tesislerimizde bir antrenman yaptık. Hazır olmaya çalıştık. Tabii ki burası daha farklı. Bugün daha net sahayı tanıyacağız. Bunun için de oyuncularımın daha kolay adapte olduğunu düşünüyorum. Daha önce burada milli takımla maç oynamış oyuncular var, Kerem gibi. Onlar bize sahayı anlattı.” ifadelerini kullandı.

Şampiyonlar Ligi’ne Katılma Hedefi

Okan Buruk, “Geçen sene oyuncularımız, taraftarımız bizi şampiyonluğa taşıdı ve bu sevinci yaşadık. Hedefimiz Şampiyonlar Ligi’ne girmek. Galatasaray’ın yeniden Şampiyonlar Ligi’nde olması. Oyuncu kalitemiz, kadromuz, taraftarımız, stadımız Şampiyonlar Ligi’ne gerçekten hazır. Amacımız bu zorlu maçları geçip Şampiyonlar Ligi’ne girmek. Ben daha önce Başakşehir’in başında Şampiyonlar Ligi serüveni yaşamıştım. İnşallah Galatasaray’da bunu tekrar oyuncularımla birlikte yaşarım.” diyerek Şampiyonlar Ligi’nde gruplara kalmak istediklerinin altını çizdi.

Transferler ve Ülke Puanı

Transfer etmek istedikleri oyuncularla önceden görüşme yaptıklarını söyleyen Okan Buruk, ülke puanını yükseltmeleri gerektiğine de vurgu yaptı:

“Tabii ki listemizdeki birçok oyuncuyla yüz yüze de görüşüyoruz. Görüntülü görüşme de yapıyoruz. Yüz yüze konuşmak önemli oluyor. Sonuçta bir hocadan kendi görüşüyle ilgili, kendisiyle ilgili düşünce alması bir oyuncunun çok önemli bir şey. Şu an tabii ki tek düşüncemiz Şampiyonlar Ligi ön elemesine başlıyoruz. Transferi bir kenara bıraktık. Bu ön eleme maçları onun devamında zaten listelerimiz belli, istediklerimiz düşündüklerimiz belli. Bununla ilgili Erden Bey, başkanımız, yönetimimiz hepsi bir çalışma içinde. Ben daha çok sahaya odaklanmış durumdayım. Şu anda çok fazla transferi düşünmüyorum. Çok iyi oyuncularım var kadromda. Geçen seneki başarılı kadroyu büyük ölçüde koruduk. Oyuncularımla birlikte artık transfere değil de sahaya odaklanmak istiyorum. Çünkü hepimiz için çok önemli, çok değerli bir Şampiyonlar Ligi elemesi var. Bunları en güçlü şekilde bitirmemiz gerekiyor. Bizim heyecanımız Şampiyonlar Ligi’ne girebilmek.”

“Türk takımları olarak hepimiz buraya getirdik. Buradan çıkartacak olan yine biziz. Geçen sene önemli bir puan toplandı. Önümüzdeki sene play-off'tan başlayacak lig şampiyonu. Diğeri yine 3 ön eleme oynayacak. Ülke puanı için bu maçlar çok önemli, bu sene çok önemli, göstereceğimiz performans çok önemli. Bundan sonraki yıllar yine direkt katılabilmek için hepimizin çok büyük çaba sarf etmesi gerekiyor. Bunun için elimizden geleni yapacağız. Her tur riskli, her oynayacağınız takım riskli. O yüzden çok ciddi, çok konsantre, her maça çok önemli final maçı havasında oynamamız gerekiyor. Yarın da aynı şekilde konsantre ve aynı şekilde ciddiyetle çıkacağız.”

“Galatasaray’ın Yeri Şampiyonlar Ligi’dir”

Galatasaray’ın milli yıldızı Kerem Aktürkoğlu ise, sözlerine Şampiyonlar Ligi hevesinden bahsederek başladı:

“Galatasaray’ın yeri her zaman Şampiyonlar Ligi’dir. Bu, bizim kulüp kültürümüzde var. Biz bunun bilincinde olarak ilerliyoruz. Gerçekten rakibimize saygı gösteriyoruz. Rakibimizin güçlü yanları var, iyi analiz ettik. Yarınki maç bizim için zor olacak. İnşallah bize yakışan, Galatasaray’a yakışan bir şekilde yarınki maçtan evimizdeki maç için avantajlı bir skor alacağız.”

“Galatasaray’ın genlerinde ve kültüründe Şampiyonlar Ligi var. Biz de bunun bilincinde sahaya çıkacağız. Bizim için çok önemli. Biz birlikte oturduğumuz zaman sürekli konuşuyoruz. Benim Galatasaray’daki 4’üncü senem. Şampiyonlar Ligi ön elemeleri oynadım ama Şampiyonlar Ligi müziğiyle sahaya çıkmadım. Bu da benim hayallerimin arasında gerçekten. Öncelikle ülke puanına katkı sağlayıp bu erken zamanda oynadığımız ön elemelerden bir an önce kurtulup ülke olarak direkt katılabilmek istiyoruz.”

“Forma Rekabeti Benim Çekineceğim Bir Şey Değil”

Takımda birçok önemli oyuncu bulunduğunu ve yeni transferlerle birlikte kalitenin arttığını belirten Kerem Aktürkoğlu, forma rekabetinden kaçmayacağını sözlerine ekledi.

24 yaşındaki oyuncu, “Ben takımın kaptanlarından biriyim. Forma rekabeti benim çekineceğim bir şey olmamıştır. Takımıza böyle güçlü oyuncuların, kaliteli oyuncuların gelmesi beni çok mutlu ediyor. Çünkü çok kaliteli bir takıma sahibiz, çok güçlü bir takıma sahibiz. Bu sene yeni katılan arkadaşlarımızla birlikte Avrupa’da başarı kazanmak istiyoruz.” şeklinde konuştu.