"Dünyadaki Herkes, İstediği İçin Tezahürat Yapabilir"

ANA SAYFAHABERLER → "Dünyadaki Herkes, İstediği İçin Tezahürat Yapabilir"

"Dünyadaki Herkes, İstediği İçin Tezahürat Yapabilir"

FIFA Başkanı Gianni Infantino, 2022 FIFA Dünya Kupası’nın başlamasına 1 gün kala basın toplantısı düzenledi.

Gazetecilerin sorularını yanıtlayan Infantino, önemli açıklamalarda bulundu.

İşte Gianni Infantino’nun açıklamaları:

“Bugün kendimi Katarlı hissediyorum. Bugün kendimi Arap hissediyorum. Bugün kendimi Afrikalı hissediyorum. Bugün kendimi eşcinsel hissediyorum. Bugün kendimi engelli hissediyorum. Bugün kendimi göçmen bir işçi gibi hissediyorum. Aslında bunların hiçbirisi değilim ama çocukken ayrımcılığa uğramanın ve zorbalığın ne olduğunu gördüm. Kızıl saçlarım ve çillerim dolayısıyla zorbalıklara uğramıştım.”

Dünya Kupası boyunca uygulanacak “Stadyumların çevresinde ve içerisinde bira satışı olmayacak.” kuralı hakkında konuşan Infantino;

“Dünya Kupası için Katar'a gelecek taraftarlar, 3 saat bira içmezlerse ölmezler! Aslında aynı kurallar Fransa, İspanya, Portekiz, İskoçya'da da geçerli.” ifadelerini kullandı.

Göçmen işçi konusunda da açıklamalar yapan Infantino;

“Göçmen işçiler mi? Katar'da kendi ülkelerinde kazandıklarından daha fazla para kazanıyorlar. Göçmen işçileri, FIFA ve Katar önemsiyor. Avrupa, Katar'ın yaptığını yapabilir. Bu işçilerin bir kısmının Avrupa'ya gelebileceği bazı kanallar, bazı yasal kanallar oluşturun. Onlara biraz iş verin, biraz gelecek, biraz umut. Burada Avrupalı birçok şirket var ve para kazanıyor, işçileri önemsiyorlar mı? İşçilere 350 milyon dolar verildi. Batılı şirketler, işçi maaşlarını yükseltmek istemiyor.” şeklinde konuştu.

Dünya Kupası’nın Katar’da düzenlenmesi hakkında yapılan negatif yorumlara cevap veren FIFA Başkanı;

“Dünya Kupası'nın Katar'da olmasının eleştirilmesi ikiyüzlülüktür. Biz Avrupalılar, son 3000 yılda yaptıklarımız için başkalarına ders vermeden önce özür dilemeliyiz.” diyerek Avrupalılara yanıt verdi.

Turnuva öncesi kamuoyunda en fazla konuşulan konulardan biri olan LGBT konusunda da görüş bildiren Infantino,

“LGBT durumundan da bahsetmeme izin verin. Bu konuyu, bu ülkenin en yüksek liderliğiyle birkaç kez konuştum ve onayladılar. Herkesin hoş karşılandığını onaylayabilirim. Bunun aksini söyleyen olursa, bu ülkenin görüşü değildir ve kesinlikle FIFA'nın da görüşü değildir. Katar'a gelen herkesi bekleriz. Dini, ırkı, cinsel yönelimi, inancı ne olursa olsun. Katar devleti de buna bağlı kalıyor.” dedi.

Son zamanlarda sosyal medyada oldukça fazla konuşulan “sahte taraftar” iddialarına da yanıt veren Infantino;

“Katar'da İngiltere'yi karşılayan Hintli sahte taraftarlar konusu... İnsanlar, İngilizlere benzemiyorsa, İngiltere'yi alkışlayamaz mı? Bu ırkçılıktır. Saf bir ırkçılıktır. Dünyadaki herkes, istediği için tezahürat yapar. Bir Hintli, Almanya'yı destekleyemez mi?” diyerek bu iddiaların yersiz olduğunu belirtti.

Son olarak Dünya Kupası öncesi birleştirici mesaj veren FIFA Başkanı;

“İsviçre'de yaşıyorum. Katar'da yaşamıyorum. Katar'da çok zaman geçiriyorum ama dünyanın birçok yerinde çok zaman geçiriyorum. Ben bir dünya vatandaşıyım. İnsanlar Dünya Kupası'nın tadını çıkarsın. İsterlerse beni çarmıha gersinler ama futbolu, futbolcuları bıraksınlar. Birlik olmaya çalışalım, çatışma yaratmayalım.” cümleleriyle konuşmasını tamamladı.