Ali Koç: “Yabancı VAR Hakemi Gelmeli”

ANA SAYFAHABERLER → Ali Koç: “Yabancı VAR Hakemi Gelmeli”

Ali Koç: “Yabancı VAR Hakemi Gelmeli”

Ali Koç: “Yabancı VAR Hakemi Gelmeli”

Fenerbahçe Başkanı Ali Koç, Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Büyükekşi ile yaptıkları görüşmenin ardından açıklamalar yaptı.

Koç, Adana Demirspor-Fenerbahçe maçında hakem Ali Palabıyık’ın yönetimini eleştirdi.

Sivasspor-Galatasaray maçına da değinen Ali Koç, “Dün gece olanlar malumunuz. Nelerden, niçin rahatsızlık duyduğumuzu ifade ettik. Sivasspor - Galatasaray maçında yaşananlar, dün yaşananlar Türk hakemlik müessesesinin iflas ettiğinin belgesidir.” diyerek sözlerine başladı.

Yabancı hakemin ligimizde denenmesi gerektiğini belirten Ali Koç, “Bunda tartışacak bir konu yoktur. Federasyonun da çok farklı düşündüğünü sanmıyorum. Herkes dün gece yaşananları gördü. Türk hakemleri bu işin gitmeyeceği apaçık ortada. Yabancı hakem konusunda en karşıyken, artık denememiz lazım noktaya geldik.” dedi.

Yabancı VAR Hakemi Önerisi

TTF’ye verdikleri öneriden bahseden Koç, “Şöyle bir öneride bulunduk; Federasyon Dünya Kupası arasında VAR'a yabancı hakem olur mu, bunu irdeledi. Ona da baktılar. Yaptıkları temaslarda arzu ettiğimiz arzu ettiğimiz çözümleri çıkartamadılar. Ama şurada 15 hafta kalmışken, VAR'a yabancı hakem gelsin dedik. Lisan bariyeri var, FIFA'ya giden hakemlerimi bile doğru düzgün İngilizce konuşamıyor. Ancak orta hakemin, niğyeti dünkü gibi bile olsa, doğru bir VAR hakemliği Türk futbolunun en adil şekilde yönetilmesinde garanti sibobu olur. Bu kadar kısa zamanda bunu yapabilirler mi bilmiyoruz.” ifadelerini kullandı.

Diğer liglerden örnek veren Ali Koç, “Acilen, tez zamanda VAR seviyesinde en azından bu sezon yabancı hakem getirilmeli. Yunanistan, Suudi Arabistan yabancı hakem getiriyorsa, bizim neyimiz eksik.” dedi.

Ali Palabıyık’a tepkisini gösteren Ali Koç, “Ali Palabıyık, bir daha maç alır mı bilemem ancak o arkadaş kariyeri boyunca bizim yönetimimizde Kadıköy'e bir daha giremez. Kendisinin şaibeli pek çok maçı var. Yeni MHK'nın ataması değil bu. Eski MHK'nin ataması bu. Gider ayak bombayı bırakmıştır eski MHK. İnşallah yeni MHK elinden geldiğinde bu sıkıntıları giderecek çözümleri bulur. Ama tekrar ediyorum dün gece ofsaytımsı, penaltı pozisyonu olduğu dahil olduğu maçta Türk hakemlik müessesesinin iflas ettiğinin göstergesidir.” şeklinde konuştu.