Ahmet Ağaoğlu: “Futbolu Hakemler Üzerinden Okumayalım”

ANA SAYFAHABERLER → Ahmet Ağaoğlu: “Futbolu Hakemler Üzerinden Okumayalım”

Ahmet Ağaoğlu: “Futbolu Hakemler Üzerinden Okumayalım”

Ahmet Ağaoğlu: “Futbolu Hakemler Üzerinden Okumayalım”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Türkiye Futbol Federasyonu’nun düzenlediği Fair-Play Ödülleri’nde açıklamalar yaptı.

İşte gündeme ve geleceğe dair birçok konuya değinen Ahmet Ağaoğlu’nun açıklamaları:

“Lig Yeni Başladı”

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu, Ali Koç'un sözlerine cevap verdi

Cumartesi akşamı Fenerbahçe’yi 2-0 mağlup eden Trabzonspor’un oynadığı futbolu değerlendiren Ağaoğlu, ligin ilk kısmına göre daha farklı bir oyun oynadıklarını söyledi.

Ara sonrası lige dönülen ilk haftada liderin değiştiğini hatırlatan Ağaoğlu, "Yapmış olduğumuz hazırlık maçlarında, ilk 12 maça kıyasla çok daha farklı performans sergileyeceğimizin sinyallerini almıştım. Onun ardından Samsunspor maçı var, 3-0 kazandığımız. Ardından Fenerbahçe maçı. İyi futbol sergileyerek iki maçı kazandık. Cumartesi aldığımız galibiyet, camianın galibiyeti şeklinde değerlendirilirse daha doğru bir değerlendirme yapmış oluruz. Seyircimizin de işin içine girmesiyle, güzel futbol oynayarak alınmış bir 3 puan. Maçtan sonra da söyledim, sadece bir maç kazandık. Çok farklı şekilde değerlendirilmesi pek doğru olmaz. Fenerbahçe maçını kazanırsınız, Karagümrük maçında puan kaybederseniz, Fenerbahçe maçında kaybettiğimiz puan fazla bir anlam ifade etmeyebilir. Bana göre lig yeni başladı. Daha ilk haftada lider değişti. Sonuç için erkenden konuşmanın ne kadar yanlış olduğunu en belirgin göstergesi oldu bu hafta oynanan maçlar. Trabzonspor her zaman yarışın içinde vardır, var olmaya da devam edecektir. Nerede bitireceğimizi mayıs ayında göreceğiz, inşallah en tepede bitiririz." ifadelerini kullandı.

Hazırlık maçlarından sonra takımın oyunundaki değişikliği fark ettiğini söyleyen Ahmet Ağaoğlu, "Hull City, Crystal Palace ve Kasımpaşa maçlarının ilk yarılarında; hocamız Dünya Kupası sonrası uygulanacak sistemin bir anlamda provasını yaptı. Ben bunu okudum. O maçlardan elde ettiğim izlenimle, hem Samsunspor hem de Fenerbahçe maçlarında iyi futbol oynayacağımıza inanıyordum. Çok daha farklı bir görüntü sergileyeceğimizi bekliyordum." şeklinde konuştu.

Algoritma ve Hakem Atamalarına Değindi

Trabzonspor Başkanı Ahmet Ağaoğlu: Fenerbahçe maçını kazanarak şampiyonluğa tüm camialarıyla birlikte yürüyeceğiz

TFF’nin hakem atamalarında kullandığı yeni algoritmik sisteme değinen Ağaoğlu, sistemin isabetli bir hamle olduğunu söyledi.

Sistemin gelmesi gerektiğini önceden de düşündüğünü belirten Ağaoğlu, "Bu çalışmayı yapan insanlar olarak ben ve Süleyman Hurma, bu sistemin gerekliliğine inanıyorduk. Bunu da dışarıdan hizmet almadan, bize teklif edilen paranın da çok altında bir bedelle TFF'nin gerçekleştirdiğini ifade ettiler. Bizim inandığımız bir proje. Bana göre son derece isabetli." dedi.

Bu sistemle birlikte maçların hakemler üzerinden okunmaması gerektiğini söyleyen Ağaoğlu, "Artık maçları hakemler üzerinden okumayalım. Algoritmik sistem hakemleri atıyor. Konuşmak isteyenler, bundan 8 hafta önce oynanan maçta; orta hakemin 4 metre mesafeden düdük çalıp verdiği bir karardan dolayı, 40 metre mesafedeki alakası olmayan yardımcı hakem için 'Bu yardımcı hakemden endişeliyiz' diyorlar. Aşağıya taşıya taşıya, saha kenarında top toplayıcı çocuğun, bilmem ne kulübesinden davranışlarından endişeliyiz, şikayetçiyiz. Bırakalım sahada oynadığımız oyuna bakalım. Geride kalan 13 haftada Trabzonspor aleyhine hiç mi hata yapılmadı? Biz bir senedir konuşmuyoruz." ifadelerini kullandı.

“Sürekli İrtifa Kaybediyoruz”

Trabzonspor Kulübü Başkanı Ağaoğlu'ndan sponsorluk açıklaması

Türkiye’de hakemlerin fazla konuşulduğunu, bu geri gidildiğini ifade eden Ahmet Ağaoğlu, "Futbolu lütfen hakemler üzerinden okumayalım. Böyle devam edersek, sürekli irtifa kaybediyoruz. Bundan 10 gün önce, UEFA Fair Flay Başkanı’nın bana bizzat ifadesi, son 10 senedir ciddi şekilde irtifa şekilde kaybediyor futbolumuz. Kaybedilen irtifada en büyük pay sahibi de futbolu yönettiğimizi iddia eden bizlerin eseri. Finansal ve sportif anlamda. Bu sene yaşadığımız, Türk futbolunun en büyük ayıplarından birisi. Şampiyonlar Ligi ön eleme oynayarak gidebiliyoruz. Sırbistan direkt takım gönderiyor. Başka bir şey söylemeye gerek yok. Ekonomik olarak dibe vurmuş bir Türk futbolundan bahsediyoruz. Kulüpleri yönetenler olarak, futbol ailesi olarak sorumluluğumuzun bilincinde olalım. Algı yaratarak, gündemi saptırarak, dikkatleri başka noktaları çekerek, yan hakeme, hakeme, top toplayıcı çocuğa falan... Bu Türk futboluna zarar verir. Ortadaki bu olumsuzluğun en büyük nedeni kulüpleri yöneten bizleriz." şeklinde konuşarak sözlerini tamamladı.