3 Büyükler VAR Kayıtları Üzerine Açıklamalar Yayımladı

ANA SAYFAHABERLER → 3 Büyükler VAR Kayıtları Üzerine Açıklamalar Yayımladı

3 Büyükler VAR Kayıtları Üzerine Açıklamalar Yayımladı

3 Büyükler VAR Kayıtları Üzerine Açıklamalar Yayımladı

Türkiye Futbol Federasyonu, son günlerde artan hakem tartışmaları sebebiyle Gaziantep FK – Beşiktaş ve Demir Grup Sivasspor - Galatasaray maçına ilişkin VAR kayıtlarını kamuoyuyla paylaştı.

İlgili VAR kayıtlarının incelenmesi üzerine her iki maçta da görev yapan hakemlerin ciddi hatalar yaptıklarını belirten Türkiye Futbol Federasyonu, hakemlerle ilgili yaptırımlar uyguladı.

Buna göre Merkez Hakem Kurulu’ndan yapılan açıklamada, Demir Grup Sivasspor - Galatasaray maçının VAR hakemi Özgüç Türkalp’in hakemliği bitirilirken hem bu maçtaki hem de Gaziantep FK - Beşiktaş maçında görev yapan diğer hakemlerin de uzun süre maç alamayacağı duyuruldu.

Bu gelişmelerin ardından Fenerbahçe ve Galatasaray, resmi sitelerinden açıklamalar yayımlarken Beşiktaş ise konu hakkında önce resmi Twitter hesabından bir paylaşım yaptı, ardından ise resmi sitesinden bir açıklama yaptı.

İşte İstanbul’un 3 büyük kulübünün açıklamaları:

“Bir Kulüp İçin Ayrıcalık Değil, Herkes İçin Adalet!”

 

Galatasaray Spor Kulübü, resmi sitesinden yaptığı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

“Türkiye Futbol Federasyonu'nun ‘şeffaflık ilkesi’ gereği, Demir Grup Sivasspor - Galatasaray ve Gaziantep FK - Beşiktaş maçlarındaki iki pozisyona ilişkin VAR kayıtlarını kamuoyu ile paylaşmasını ve bu maçlarda görev alan hakemler ile ilgili değerlendirmelerini büyük bir memnuniyetle karşıladık.

Bunu önemli bir adım olarak görmekle birlikte Türk futbolunda adaleti sağlamak adına yolun başında olduğumuzu düşünüyoruz. Oynadığımız maça dair sadece bir pozisyonun VAR kaydının değil; başta futbolcumuz Victor Nelsson’un rakip ceza sahası içerisinde düşürüldüğü pozisyon olmak üzere tüm tartışmalı pozisyonların kaydının açıklanmasını istiyoruz. Bu şekilde yaşananların sonuca etkisini daha net bir şekilde herkesin görebileceğine inanıyoruz.

Türkiye Futbol Federasyonu’nun bu tutumunu sadece Galatasaray’a değil diğer 18 kulübe de ayırt etmeden uygulayacağına dair inançla bu sezon oynanan ve oynanacak olan tüm maçların VAR kayıtlarının da kamuoyuna açıklanmasını bekliyoruz. İnanıyoruz ki, sadece Galatasaray - Corendon Alanyaspor maçının VAR kayıtlarının açıklanması bile maçı yöneten orta hakemle ilgili var olan tartışmaların sonlanmasını sağlayacak, bu hafta ve bundan sonra oynanacak karşılaşmalar için adalet arayışımıza ışık tutacaktır.

Galatasaray Spor Kulübü olarak, uzun süredir dile getirdiğimiz şeffaflık ve adalet talebine yönelik bu adım için Türkiye Futbol Federasyonu’na teşekkür eder, “Bir kulüp için ayrıcalık değil, herkes için adalet!” arayışımızın hiç durmadan devam edeceğini ve sonuna kadar bu mücadelenin arkasında duracağımızı belirtmek isteriz.”

“Türk Futbol Tarihine Geçecek Kara Bir Leke”

 

Fenerbahçe ise yaşanan gelişmeler üzerine şu açıklamayı yaptı:

“Türkiye Futbol Federasyonu tarafından ‘resmi kaynaklar aracılığıyla’ ilk kez açıklanan VAR kayıtları üzerine bu açıklamayı yapmayı sorumluluk kabul ediyoruz.

Kamuoyu vicdanlarını rahatsız eden, 25 Aralık 2022 tarihinde oynanan Gaziantep FK-Beşiktaş ve 29 Aralık 2022 tarihinde oynanan Demir Grup Sivasspor - Galatasaray maçlarının VAR kayıtlarını dehşet ve üzüntü içinde takip ettik.

Hem zirve hem de düşme hattında birçok takımın kaderiyle oynayan, Süper Lig'in adalet çerçevesinde yönetilmediğinin fotoğrafı olan bu kayıtlar, Türk futbol tarihine geçecek kara bir lekedir.

Bununla beraber Türk futbolunun marka değerinin bu durumda olmasının büyük unsuru olan kronikleşmiş hakem facialarından futbolumuzun temizlenmesi için de bir milattır.

Sezonlardır üst üste yaşanan kaosa sebep olan olayların bugün sadece bir kısmı gün yüzüne çıkmışken;

Türkiye Futbol Federasyonu ilk kez önlem ve aksiyon alma odaklı bir tavır ortaya koymuştur. Bu tutum şeffaf yönetim anlayışının en samimi göstergesidir. Kendilerine sorumluluk sahibi bu tavırları için teşekkür ederiz.

Futbolumuzda yaşanan skandallara dair milat olarak kabul ettiğimiz bu adımı son derece değerli buluyor, hakem atamaları ve hakem performanslarının takipçisi olacağımızı vurguluyoruz.

Ayrıca hakem hatasının da ötesinde, olağanüstü bir durum olarak gördüğümüz bu yaşananlarla ilgili gelişmelerin ve atılacak adımların da takipçisi olacağımızı tüm kamuoyunun dikkatine sunuyoruz.

Futbolu kirleten bu isimlerin ve bu isimlerin eğer varsa Türk futbol paydaşları arasındaki her bir uzantılarının, futbolumuzdan silinmelerini temenni ediyoruz.”

“Bir Hatamsı Oluştu”

 

Beşiktaş ise olaya tepkisini Twitter hesabından yayımladığı mesajla dile getirdi. Demir Grup Sivasspor - Galatasaray maçının görüntülerinin yanında Gaziantep FK - Beşiktaş maçındaki kayıtların neden açıklandığını anlayamadıklarını ifade eden siyah beyazlı kulüp, bir görselle bu duruma tepki gösterdi.

Bu paylaşımdan bir süre sonra resmi hesabından “Bugüne Kadar Neredeydiniz” başlıklı bir açıklama da yayımlayan Beşiktaş, Türkiye Futbol Federasyonu'na seslendi:

“Herkesin yarışın içinde olduğunu daha sezon başlamadan söyledik. Zamanında destek bulamadığımız tavrımıza yönelik maalesef birçok kulüp sessiz kaldı. Bu söyleme sahip çıkmayan başkan ve yöneticiler şimdi yarışta olduklarını iddia ederek aynı taleplerde bulunuyorlar. Herkes bir şekilde yarışın içindedir. Şampiyonluğa oynayanlar, Avrupa kupalarına katılmak isteyenler, kümede kalmak için mücadele veren takımlar. Bundan sonraki maçlarla ilgili lehlerine karar çıkmasını hedefleyenler bu açıklamaları ile sadece hakem camiasını baskı altına almak istemişlerdir.


Başkanlar günü kurtarma adına kendi menfaatlerine dokunulduğu için bizim doğru söylemlerimizi bir kenara bırakarak başka bir yoldan gitmişlerdir ve gitmeye devam etmektedirler. Bugüne kadar hakem hataları ile puanlar alan kulüplerin bugün birbirleriyle ilgili karşılıklı söylemleri hiç hoş olmamıştır. Ne yazık ki kamuoyunda yanıt bulamayan çağrılarımıza bugün cevap aranmak istenmektedir. Yazık olan, vahim olan da budur. Evet Beşiktaş olarak tüm maçların VAR kayıtlarının açıklanmasını istiyoruz. Hem de en ince ayrıntısına kadar. Bu talebimizin sonuna kadar arkasındayız. Ve yine çok yazıktır ki Türk futboluna hizmet edenler kendi camialarının saygınlıklarını da zedelediklerinin farkında değillerdir.

Beşiktaş JK olarak, sezon başından bu yana VAR kayıtlarının açıklanması gerektiğini söyledik. Bugün Sivasspor-Galatasaray maçının VAR kayıtları açıklandı ve fahiş hatalar ortaya çıktı. Ama ne ilginçtir, aynı anda Gaziantep ile oynadığımız maçın VAR kayıtları da açıklandı. Bu durumun iki maçla anlatılmaya çalışılması ile ne amaçlanmıştır?

Beşiktaş JK olarak, geçen sezondan beri her fırsatta, hakemlerimizin gençleşmesi gerektiğinin altını çizdik. Sorunun sadece kurumlardan, kurullardan, yönetenlerden kaynaklanmadığını vurguladık. Eğer öyle olsaydı, kurumların, kurulların, yönetenlerin değişiminin hakem kararlarına olumlu bir yansıması olurdu. Hakemlerin de sorunun bir parçası olduklarına dikkat çektik. Bugün bu gerçek herkes tarafından görülmüş ve dile getirilmiştir. Türk futboluna ve adalete katkı vermesi gereken kulüp başkanı ve yöneticilerinin sadece konu kendilerinin menfaati olduğunda ortaya çıkmaları ve konuşmaları manidardır. Kulüp başkanı ve yöneticilerinin öncelikli görevleri Türk futboluna doğru ve yakışır bir şekilde hizmet etmeleridir.

Ve şiddetle talep ediyoruz ki, öncelikle ve özellikle Beşiktaş’ın, Galatasaray’ın, Fenerbahçe’nin, Trabzonspor’un ve diğer takımlarımızın sezon başından bu yana tüm maçlardaki VAR kayıtlarını olduğu gibi eksiksiz tüm açıklığı ile kamuoyuna açıklayın. TFF’nin bugüne kadar VAR kayıtlarını açıklayamamasının sebebini anlamakta güçlük çekiyoruz. Ne olmuştur da neden bugün ve sadece iki maç açıklanmıştır? TFF’nin bu konuya açıklık getirmesini bekliyoruz."