03:45 - 17 Ağustos 2022

Petrol Ofisi Sosyal Lig, Türkiye’nin en büyük fantezi futbol uygulamasıdır.

Klasik fantezi futbol prensibine göre işleyen Sosyal Lig uygulamasında kullanıcılar, verilen bütçeyle Süper Lig futbolcularından kadro kurmakta ve kadrolarına seçtikleri futbolcuların Süper Lig'de o haftaki gerçek maç istatistikleriyle Sosyal Lig puanlama sistemine göre puan toplamaktadır. Kullanıcılar, topladıkları puanlarla haftalık ve genel klasmanlarda birbirleriyle sezon boyunca rekabet etmektedir.

NASIL ÜYE OLUNUR?

Uygulamaya Facebook hesabı ya da mail adresiyle üye olunabilir. Üyelik aşamasında belirlenen TAKIM ADI aynı zamanda uygulamadaki KULLANICI ADI olacaktır.

Takım adı oluştururken aşağıdaki notlar dikkate alınmalıdır.

 • Takım adı a-z, A-Z, 1-9,-,_,. ve boşluk karakterlerinden oluşabilir.
 • Sadece rakamlardan oluşamaz.
 • 2 karakterden daha kısa, 20 karakterden daha uzun olamaz.

Takım adı küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içeremez. İçeren kullanıcıların oyuna erişimi engellenir ve tekrar üye olamaz.

KADRO NASIL KURULUR?

Uygulamanın ana menüsünde yer alan KADRO KUR bölümünden kadro oluşturulabilir, kadroyla ilgili tüm ayarlamalar yapılabilir.

Kadro kurarken aşağıdaki adımlar takip edilebilir:

 • Taktik bölümünden saha dizilişi seçilir: (4-4-2) (4-5-1) (4-3-3) (5-3-2) (5-4-1) (3-4-3) (3-5-2)
 • Seçilen herhangi bir dizilişin her mevkisinde yer alan futbolcu kutucuklarına tıklanarak futbolcu listesi açılabilir. İstenilen futbolcu EKLE seçeneğiyle kadroya dahil edilebilir.
 • Kadroya eklenen futbolculara tıklanarak açılan menüde KAPTAN YAP seçeneği kullanılarak takım kaptanı belirlenir. Kadronun tamamlanması için kaptan seçmek zorunludur. Kaptan seçilen futbolcunun o hafta alacağı puan “2” ile çarpıldığı için kaptan seçimi Sosyal Lig kullanıcıları için oldukça önemlidir.
 • Sağ altta bulunan KAYDET butonuyla yapılan kadro kaydedilir. Kadroda yapılan değişiklerin kaybolmaması için her güncellemeden sonra kaydet butonuna basılması gereklidir. Kaydedilmiş takımlar, ana menüdeki PROFİLİM kutucuğu içindeki PUANLAR başlığından kontrol edilebilir.
 • İlk 11 futbolcularının tamamı seçilmediğinde sistem, kadronun kaydedilmesine izin vermez.
KADRO NE ZAMAN KURULABİLİR?

Haftalık kadrolar, önceki fikstür haftasının ilk maçının başlangıç saati ile ilgili haftanın ilk maçının başlangıç saati arasında oluşturulabilir. Bir fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra o fikstür haftasına ait kadrolarda hiçbir değişikliğin yapılması mümkün değildir, sistem buna asla izin vermez. Bu süreçte yapılan değişiklikler, bir sonraki haftanın kadrosuna yöneliktir.

Örnek: 5. Fikstür haftası için kadrosunu güncellemek isteyen Soysal, 4. fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra 5. fikstür haftasının ilk maçı başlayana kadar kadrosunu oluşturmak, son değişikliklerini yapmak ve kaydetmek zorundadır. Soysal, 5. Fikstür haftasının ilk maçı başladıktan sonra Soysal, KADRO KUR bölümünden değişiklik yaparsa bu 6. fikstür haftasına yönelik olarak sisteme kaydedilir, bu değişiklik hiçbir şekilde 5. fikstür haftasının kadrosunu etkilemez.

Gerekli durumlarda (puan hesaplama, güncelleme) sistem yönetim tarafından kapatılabilir ve bu süre içerisinde kadro oluşturulmasına izin verilmeyebilir.

KADRO HER HAFTA GÜNCELLENMELİ Mİ?

Kurulan bir kadro, sonraki haftalarda güncellenmezse, son kaydedilen kadro mevcut kadro olarak dikkate alınır. Sonraki hafta puanı, bu kadroya göre belirlenir. Kadro güncellemek, 10 puan olarak haftalık puana eklendiği için kadro güncellenmesi, kullanıcıları haftalık ve genel sıralamada ön sıralara taşımaktadır. Bu yüzden kadroların her hafta güncellenmesi tavsiye edilir.

KADROYA ALINAN FUTBOLCUNUN BİLGİLERİ DEĞİŞTİĞİNDE NE OLUR?

Kadronuza alınan futbolcuların bilgileri güncellendiği zaman (takım, pozisyon ve fiyat değişikliği gibi) mevcut Sosyal Lig oyun kurallarını bozan bir kadro formasyonu ortaya çıkabilir. Değişiklik, Sosyal Lig yönetimi tarafından kadro seçiminden sonra yapıldığı için kadro güncellenmediği sürece bu formasyon geçerli sayılacaktır. Ancak kadroda herhangi bir güncelleme yapıldığında kadroyu kaydetmek için mevcut kuralları/dinamikleri tekrar dikkate alarak kadro oluşturulması gerekecektir.

Örnek: Soysal ve Burcu, 5 milyon Euro değerindeki Ali Öztürk’e yer verdikleri kadrolarını Salı günü güncellemişlerdir. Çarşamba günü sistemde Ali Öztürk’ün fiyatı 6 milyon Euro olarak güncellenmiştir. Bu güncellemeden sonra kadrosunda güncelleme yapan Soysal, kadrosundaki Ali Öztürk’ü 6 milyon Euro fiyata göre değerlendirmek zorunda kalacaktır. Salı gününden sonra kadrosunu güncellemeyen Burcu’nun kadrosunda ise, Ali Öztürk 5 milyon Euro değeriyle yer alacaktır.

YEDEK FUTBOLCU SEÇMEK ZORUNLU MU?
 • Yedek futbolcu seçimi zorunlu değildir.
 • Her mevki için sadece bir yedek futbolcu seçilebilir.
 • Seçilen yedek futbolcunun puanı, aynı mevkideki diğer futbolculardan düşük olursa haftalık puanınıza etki etmez.
 • Yedek futbolcu, o mevkide daha az puan alan futbolcunun yerine girer. Giren futbolcular yeşil, çıkan futbolcular kırmızı oklar ile gösterilir.
 • Futbolcu puan eşitlikleri durumunda;
 • İlk 11’deki futbolcuların puanı eşit, yedek futbolcunuzun puanı bunlardan yüksek ise; kart görme durumuna göre öncelikle kart gören ilk 11 futbolcusu oyundan çıkar. Aynı puana sahip futbolculardan kaptan olan var ise çıkma önceliği her zaman kaptandadır.
 • İlk 11’deki iki futbolcu ve yedek futbolcunun puanları eşit ise; kart görme durumuna bakılır, kartı olan futbolcu çıkartılır.
 • İlk 11’deki futbolcu ve yedek futbolcunun puanları eşit, kart görme durumları aynı ise; yedek futbolcu, ilk 11’e dahil edilmez.
 • Eğer ilk 11’e seçilen bir futbolcu bir nedenden dolayı sistem tarafından silinmişse ve o mevkide bir yedek futbolcu varsa o futbolcunun puanları hesaplamaya dahil edilir.
 • Oyuna girmiş sayılan yedek futbolcunun kart bilgileri de oyuna yansır ve kart görmeme bonusu bu futbolcular üzerinden hesaplanır.
 • Tüm haftalık rozetler, haftanın sonunda - (varsa) yedek futbolcu değişikliklerinin dahil olduğu - ilk 11 üzerinden hesaplanır.
PUANLAR NASIL HESAPLANIYOR, NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Seçilen futbolcuların puanları o hafta oynayacakları gerçek maçlardaki performanslarının Sosyal Lig puan sistemindeki karşılığına göre hesaplanmaktadır. Tüm istatistik ve puanlamalar anlık, canlı şekilde takip edilebilir. Ancak resmi sonuçlar, ilgili lig haftasının en son oynanan Süper Lig maçı sonrasında açıklanır. Resmi sonuçlar teknik bir sorun olmadığı sürece ilgili haftada oynanan son maçtan 1 gün sonra uygulamada bir pop-up ya da Puan Tablosu bölümünde duyrulur. Ayrıca Sosyal Lig uygulamasında da haftalık sıralama sonucunda telefon ödülü kazanan kullanıcı ve yakıt ödülü kazanan 100 kişi duyurulmaktadır.

Hükmen veya erteleme kararı verilen maçlarda ise;

 • Hükmen kararı gerçekleşen maçlarda Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili linkteki yönergeleri izlenecek, oyun puanlamaları TFF’nin vereceği kararlara ve yayınladığı istatistiklere göre yapılacaktır.
 • Haftalık sonuçlar açıklanana kadar erteleme kararı verilen bir maç yeni fikstür haftasından önce oynanırsa puanların açıklanması için bu maçın oynanması beklenecektir. Ancak bir müsabaka, yeni fikstür haftasından sonraki bir tarihe ertelenirse, müsabaka ertelemesi olan haftanın puanlaması, erteleme kararı verilen maçın oynanması beklenmeden açıklanacaktır. Ertelenen müsabaka hem sosyal medya hem de uygulamamızdan duyurulacaktır. Ertelenen maç, fikstürden çıkarılacaktır. Ertelenen maçtaki takımlarda yer alan tüm futbolcular 0 puan elde edecektir. Ödül kazananların listesi, maç haftasının kalan maçları tamamlandığında açıklanacaktır.
HAFTALIK VE GENEL SIRALAMA NASIL HESAPLANIYOR?

Sosyal Lig’in genel işleyişinde haftalık ve genel klasman olmak üzere iki farklı sıralama vardır.

1- Haftalık Klasman

Oluşturulan haftalık kadro üzerinden bir fikstür haftası sonunda haftalık puan ortaya çıkmaktadır. Haftalık klasman, bir haftada bu kadro puanıyla elde edilen dereceyi gösterir.

Haftalık klasman sırasıyla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesindeki eşitlik durumunda sonraki kriterde en iyi değer aranır.

 • Haftalık Kadro Puanı Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Kadronun Toplam Değeri (Daha ucuza kurulan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Kadronun Oluşturulma Tarihi (Daha erken kurulan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)
2- Genel Klasman

Genel klasman puanı, tüm haftalık puanlar ile rozetlerden alınan puanların toplamından oluşur.

Genel klasman sırasıyla aşağıdakilere kriterlere göre işler. Bir kriter maddesindeki eşitlik durumunda sonraki kriterde en iyi değer aranır.

 • Genel Puan Toplamı (Daha yüksek puan toplayan kadro, üst sırada yer alır.)
 • Haftalık Puan Birinciliği (Daha çok birincilik elde eden kullanıcı, üst sırada yer alır.)
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi (Daha eski kaydedilen üyeliğe ait kadro, üst sırada yer alır.)
SEVİYELER NE İŞE YARAR, SEVİYE NASIL ATLANIR?

Sosyal Lig’de 8 seviye bulunmaktadır. Haftalık kadro puanı ve rozetlerden alınan puanlar seviyenin yükselmesini sağlar. Oyuna 1. seviye Acemi olarak başlanır. Toplanılan puanlara göre 8. yani son seviye Efsane’ye kadar ilerlenebilir.

Seviye ilerledikçe stadyum geliştirerek stadyum gelirleri artırılabilir ve haftalık bütçe yükseltilebilir.

ROZETLER NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sosyal Lig’de gösterilen başarılı performanslar rozet kazandırabilir. Bu rozetlerin puan karşılığı da genel klasman puanına eklenir. Hangi durumlarda kaç puanlık rozet kazanıldığı aşağıdaki gibidir:

BÜTÇE NASIL ARTTIRILIR?

Oyuna 80.000.000 €’luk bir baz bütçe ile başlanır. Oyun içindeki bazı geliştirme ve özelliklerle bu bütçe artırılabilir.

Petrol Ofisi Positive Card

Petrol Ofisi istasyonlarından ücretsiz olarak alınabilen bir Positive Card aktifleştirilip oyundaki hesaba tanımlanması 5.000.000 € ek bütçe kazandırır. Bu bütçe, tanımlı kartla yapılan ilk yakıt alışverişi sonrasında baz bütçeye eklenir ve Positive Card entegrasyonu devam ettiği sürece haftalık bütçeye yansıtılır.

Positive Card Yakıt Alımı

Oyunda tanımlı Positive Card ile yapılacak yakıt alımları, ilgili fikstür haftası içerisinde bütçeye ek olarak yansıtılır.

Her 10 TL’lik yakıt alışveriş için 500.000 € ek bütçe elde edilir. Bu bütçe sadece içinde bulunulan fikstür haftasında geçerlidir.

Bir fikstür haftası içinde en fazla 500 TL’lik yakıt alışverişi karşılığında 25.000.000 € haftalık ek bütçe kazanılabilir.

Yakıt alımlarından kazanılacak ek bütçe, takım adı ve Positive Card eşleştirmesi yapıldıktan sonraki yakıt satın alımlarıyla birlikte aktif olacaktır. Örneğin, Salı günü kart tanımlaması yapıldığında Pazartesi günü yapılmış olan yakıt alımından ek transfer bütçesi kazanılamaz.

Yakıt alışverişlerinden kazanılan ek bütçe her fikstür haftasında sıfırlanır. (Süper Lig’e ara verilen Milli Maç haftaları vb. dönemlerde fikstür haftası 7 günden daha uzun olabilir veya çift maç haftalarında 7 günden daha kısa olabilir. Bu durumda fikstür haftası başlayana kadar yaptığınız yakıt alışverişleri ek bütçe olarak kullanılabilecektir. Limit her durumda 25.000.000 €’dur.)

Günlük yakıt alışverişlerinden kazanılan ek bütçe her zaman anında Sosyal Lig gelirlerine yansır. Ayrıca, Sosyal Lig’e tanımlı Positive Card’larla yapılan alışverişler, daha sonraki yakıt alımlarında kullanılmak üzere 2 kat daha fazla Positive yakıt puanı kazandırır. Üstelik, indirim kartlarıyla gerçekleştirilen yakıt alışverişleri de filtreye takılmadan otomatik olarak yansıtılacaktır. Ancak satış anında indirim özelliği taşıyan kartlarda istasyonlarda daha sonraki satın alımlarda kullanmak üzere yakıt puan birikmemektedir.

Örnek:

 • Soysal adlı Sosyal Lig kullanıcısı oyuna başladığında baz bütçesi 80.000.000 €’dur.
 • Soysal, Petrol Ofisi’nden aldığı Positive Card’ını oyun içerisine entegre ederek bu baz bütçesini 85.000.000 €’ya çıkartır. Artık her hafta daha yüksek bir bütçe ile kadro kurabilecektir.
 • Soysal, oyundaki ek gelirlerini artırmak adına her hafta Petrol Ofisi’nden 100 TL’lik yakıt alışverişi yapar ve bu alışveriş karşılığında haftalık 5.000.000 € ek gelir elde eder.
 • Soysal, 90.000.000 € bütçesi ile sadece o hafta için bir takım oluşturabilir. Gelecek hafta eğer yakıt alışverişi yapmazsa bütçesi 85.000.000 € olacaktır.

NOT: Positive Card ile Sosyal Lig’e ilişkin kazanılan ek gelirler hiçbir şekilde Positive Card ile yapılan yakıt alışverişlerinde biriken puanlarınızdan düşülmez.

Sıkı Takip ve Hazırcevap Bonusu

Bir fikstür haftası boyunca uygulamaya giriş yapılan gün başına 250.000 Euro haftalık Sıkı Takip Bütçesi kazanılabilir. Günlük uygulamaya girişle elde edilen bu kazançlar, uygulama içinden yönlendirilen günlük sorular aracığıyla ikiye katlanabilir. Buna göre, bir fikstür haftası boyunca günün sorularının doğru yanıtlanmasıyla her doğru yanıt başına 250.000 Euro Hazırcevap Bütçesi kazanılabilir.

Stadyum Bonusu

Seviye atladıkça oyunda bulunan toplam 8 tane stadyum geliştirilebilir. İlk seviye stadyumda 250.000 €, 8. seviye stadyum gelişmesinde toplam 2.500.000 € stadyum geliri kazanılabilir. Yeni seviye stadyum geliri elde edilmesi durumunda önceki seviyenin geliri hesaba katılmaz.

LİG NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Sosyal Lig’de bir arkadaş grubuyla veya diğer kullanıcılarla özel alt ligler oluşturarak ya da diğer liglere katılarak rekabet etmek mümkündür.

Aşağıdaki koşullara uyulması koşuluyla bir özel lig oluşturulabilir;

Lig Adı
 • Lig adı sadece “a-z” “A-z” “1-9” “-“_” ”.” ve boşluk karakterlerinden oluşabilir.
 • Sadece rakamlardan oluşamaz.
 • 2 karakterden daha kısa, 32 karakterden daha uzun olamaz.
 • Lig adı küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerirse ligin kurucusunun oyuna erişimi engellenir ve kullanıcı tekrar üye olamaz.
Lig Açıklaması (Sloganı)
 • Tüm karakterler girilebilir.
 • Maksimum 255 karakter ile sınırlıdır.
 • Lig açıklaması küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerirse ligin kurucusunun oyuna erişimi engellenir ve kullanıcı tekrar üye olamaz.
Şifre
 • İsteğe bağlıdır. Boş bırakıldığı takdirde liginize herkes üye olabilir
 • Tüm karakterler girilebilir
 • Maksimum 10 karakter ile sınırlıdır.
Sınırlamalar
 • Her kullanıcı maksimum 5 lig oluşturabilir.
 • Kullanıcılar istediği kadar lige üye olabilir.
Lig Yönetimi
 • Ligin yönetimi, ligi oluşturan kullanıcıya aittir.
 • Lig yöneticisi, istediği kullanıcıyı ligden çıkarabilir. Ligden çıkarılan kullanıcı tekrar lige üye olamaz.
 • Lig yöneticisi, istediği zaman oluşturduğu ligi silebilir.
 • Lig silme ve kullanıcı engelleme işlemleri geri alınamaz.
Mesaj Panosu

Sosyal Lig’e masaüstü bilgisayarlarından giren kullanıcılar Lig içerisinde mesaj panosu içerisinden iletişim kurabilirler.

 • Mesaj panosunu sadece o lig içerisindeki kullanıcılar kullanabilir ve okuyabilir.
 • Kullanıcılar yazdıkları mesajları silebilirler.
 • Lig yöneticisi tüm kullanıcı mesajlarını silebilme yetkisine sahiptir.
Lig Sıralaması

Özel liglerin genel puan sıralaması o ligin başladığı haftaya göre hesaplanır. Bu sıralamadaki puana rozet puanları dahil edilmez.

Lig puanı ortalaması (toplam puan/kullanıcı sayısı) formülü ile hesaplanır.

GÜNÜN SORUSU VE SIKI TAKİP BÜTÇESİ NEDİR, NASIL İŞLER?

Sosyal Lig, Günün Sorusu ve Sıkı Takip Bütçesi’yle yeni sezonda her gün kazandırıyor.

Bir fikstür haftası boyunca uygulamaya giriş yapılan gün başına 250.000 Euro haftalık ek bütçe kazanılabilir. Günlük uygulamaya girişle elde edilen bu kazançlar, uygulama içinden yönlendirilen günlük sorular aracığıyla ikiye katlanabilir. Buna göre, günün sorusunun doğru yanıtlanmasıyla 250.000 Euro kazanılabilir.

Sıkı Takip Bütçesi ve Günün Sorusu aşağıdaki gibi işlemektedir:

 • Uygulamaya giriş yapan her kullanıcıya bir pop-up ekranı gösterilir. Bu pop-up’ta kullanıcılara uygulamaya giriş yaptıkları için 250.000 Euro ek bütçe kazandığı belirtilir. Aynı zamanda bu pop-up ekranı aracılığıyla günün sorusu yönlendirilir. Bu ekranda SORUYU GÖR butonuna tıklanılarak günün sorusu görüntülenebilir. Bu sorunun doğru yanıtlanması durumunda 250.000 Euro ek bütçe kazanılır. Tüm bu kazanımlar, içinde bulunulan fikstür haftasının bütçesi haftalık olarak anında yansır.
 • Günün sorusu, 38 fikstür haftası boyunca sürecektir.
 • Günün sorusu pop-up’ı kapatılıp yeniden ulaşılmak istenirse ana menünün sol tarafındaki modül kullanılabilir. Soruyu cevaplamamış kullanıcılar için Görevler bölümünde bildirim bulunur.
 • Fikstür haftası için toplam kazanılan ek bütçe günün sorusu ekranının alt bölümünde takip edilebilir.
 • bütçe kazanımları TAKIM GELİRLERİ bölümünden de takip edilebilir.
 • Her yeni fikstür haftasında kazanılan ek bütçeler sıfırlanır.
TARAFTAR LİGİ NEDİR, NASIL İŞLER?

20 Süper Lig kulübü arasındaki rekabet bu sezon Sosyal Lig’de de yaşanıyor. Taraftarı olunan kulübün tribününde yer alınarak ek transfer bütçesi kazanılabilir.

Taraftar Ligi mekanizması aşağıda belirtilen detay ve kurallarla işler:

 • Uygulama ana menüsündeki TARAFTAR LİGİ kutucuğuna tıklanarak Taraftar Ligi menüsü açılır.
 • Taraftar Ligi kapsamında kullanıcılar, taraftar; ligler ise, tribün adıyla yer alır.
 • Tarafar Ligi menüsü 2 sekmeden oluşur: TARAFTAR LİGİ, PUAN DURUMU, TRİBÜNLER, KURALLAR.
 • PUAN DURUMU sekmesiyle tribünlerin haftalık ile genel klasmandaki sıralamalar ve istatistiki veriler görülebilir.
 • TRİBÜNLER sekmesiyle dahil olunan tribünü paylaşan diğer taraftarlar arasındaki haftalık ve genel klasman rekabeti takip edilebilir.
 • TARAFTAR LİGİ girişindeki takım listesinden kulüp logolarına tıklanarak katılmak istenen tribün seçilebilir. Bir kulüp tribününü sadece 1 kez değiştirilebilir.
 • 20 Süper Lig kulübünün tribünleri, Taraftar Ligi kapsamında haftalık ve genel klasman mücadelesi verirler.
 • Kulüp tribünleri, haftalık klasmanda tribünde bulunan ilk 5 taraftarın haftalık puan ortalamasına; genel klasmanda ise, ilk 5 taraftarın haftalık puan ortalamasının kümülatif toplamına göre sıralanır.
 • Aynı zamanda her tribünün içinde de haftalık ve genel puan sıralaması olur. Bu sıralamalarda tribündeki taraftarlar, tıpkı Sosyal Lig’in haftalık ve genel klasman mücadelesindeki gibi haftalık kadrolarıyla topladıkları Sosyal Lig puanlarına göre derecelenir.
 • Haftalık puan durumunda 1. sırada bulunan tribünün taraftarları 3.000.000 €; 2. sırada bulunan tribünün taraftarları 2.000.000 €; 3. sırada bulunan tribünün taraftarları 1.000.000 € haftalık ek transfer bütçesinin sahibi olur.
 • Bir kulüp tribününe yeni giren her taraftar, tribüne 0 puanla başlar. Giriş yaptıkları maç haftasından itibaren elde ettiği puanlar, tribünün puanlamasına dahil edilir.
 • Taraftar Ligi’ne katılmak zorunlu değildir.
 • Taraftar Ligi’nde yapılmayan işlemler için ana menü kutucuğunda bildirim bulunur.
 • Bir maç haftası başladıktan sonra gerçekleştirilen katılımlar, sonraki maç haftasında geçerli olur. (Örneğin; 5. fikstür haftasının ilk müsabakası başladıktan sonra bir tribüne katılan taraftarın 6. fikstür haftasından itibaren elde ettiği puanlar, hesaba dahil edilir.)
 • Taraftar Ligi’nde sıralama türleri ve bu sıralamalardaki puan eşitlikleri durumunda eşitliği bozacak kriterler ise sırasıyla şöyle:
a) Taraftar Ligi Genel Klasmanı
 • Ortalama puan küsuratı ( Hesaplamada ortaya çıkan tüm küsürat haneleri göz önünde bulundurulacaktır. )
 • Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların genel klasman puanı (1. sıradaki taraftarların genel klasman puanları da eşitse; eşitlik bozulana kadar alt sıralara doğru inilecektir.)
b) Taraftar Ligi Haftalık Klasmanı
 • Ortalama puan küsuratı ( Hesaplamada ortaya çıkan tüm küsürat haneleri göz önünde bulundurulacaktır. )
 • Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların haftalık puanı
 • Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro değeri
 • Tribünlerdeki 1. sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro kayıt tarihi
 • Tribünlerdeki 2. sıradaki taraftarların haftalık puanı
 • Tribünlerdeki 2. Sıradaki taraftarların ilgili haftadaki kadro değeri
 • Tribünlerdeki 2. sıradaki taraftarların kadro kayıt tarihi
c) Tribünler Genel Klasmanı
 • Taraftarın tribüne katılım tarihi
 • Taraftarın Sosyal Lig genel klasmandaki yeri
d) Tribünler Haftalık Klasmanı
 • Taraftarın haftalık kadro değeri,,
 • Taraftarın kadro kurma tarihi

Taraftar Ligi oyun kuralları ile ilgili yukarıda yer almayan hususlarda Petrol Ofisi Sosyal Lig genel oyun kuralları geçerlidir.

FUTBOL KAHİNİ NEDİR, NASIL İŞLER?

Sosyal Lig’in bu sezondaki sürpriz yeniliklerinden birisi de Futbol Kâhini. Futbol Kâhini aracılığıyla her fikstür haftası 5 milyon Euro ek bütçe ve 5 genel klasman puanının sahibi olunabilir.

Futbol Kâhini mekanizması aşağıda belirtilen detay ve kurallarla işler:

 • Uygulama ana menüsündeki FUTBOL KÂHİNİ kutucuğuna tıklanarak Futbol Kâhini menüsü açılır.
 • Futbol Kâhini’nde bir fikstür haftasındaki eşleşmelerde daha yüksek Sosyal Lig puanını üretecek 10 Süper Lig takımını tahmin edilir.
 • 10 eşleşmeden 10’u da doğru tahmin edilirse 5 milyon Euro ek transfer bütçesi ve 5 genel klasman puanı değerinde Ahtapot Paul rozeti kazanılır. Ayrıca;

Bir fikstür haftasında;

 • 9 bilen = 4.5 milyon Euro
 • 8 bilen = 4 milyon Euro
 • 7 bilen = 3.5 milyon Euro
 • 6 bilen = 3 milyon Euro
 • 5 bilen = 2.5 milyon Euro
 • 4 bilen = 2 milyon Euro
 • 3 bilen = 1.5 milyon Euro haftalık transfer bütçesi kazanır.
 • 10’da 10 yapmayan hiçbir kullanıcı, Ahtapot Paul rozeti kazanamaz.
 • Futbol Kâhini’ni kapsamında kazanılan tüm bütçeler haftalıktır ve tahminde bulunulan fikstür haftasından sonra gelen fikstür haftasında kadro bütçelerine yansır. (Örneğin; 5. Fikstür haftasına yönelik 10 tahminde bulunan Soysal’ın 6 tahmini doğru sonuçlanmıştır. Soysal’ın 3 milyon Euro’luk ek bütçesi, sadece 6. fikstür haftasında geçerli olur.
 • Bir haftada 10 tahminde bulunulması ve bu 10 tahminin Kaydet butonuyla onaylanması zorunludur. 10 tahminini tamamlamamış veya tahminleri kaydedilmemiş hiçbir işlem sistem tarafından hesaplanmayacaktır.
 • Süper Lig kulüplerinin haftalık Sosyal Lig puanları, Sosyal Lig’in puanlama sistemindeki kriterlere göre belirlenecektir. (Kart yok puanı ve kaptanlık bonusu değerlendirilmeyecektir. )
 • Fikstür haftasındaki bir eşleşmede eşitlik olması durumunda maça yönelik her tahmin doğru kabul edilecektir. (Örneğin; Hatayspor – Gençlerbirliği karşılaşmasında her iki takım da 85’er puan üretir. Karşılaşmadan önce hem Hatayspor’u tercih eden Soysal’ın hem de Gençlerbirliği’ni tercih eden Burcu’nun tahminleri doğru sayılır. )
 • Haftalık sonuçlar, Hafta sekmesinde geçmiş haftalar seçilerek incelenebilir. Bir maça yönelik tahminler gri; isabetli tahminler yeşil; isabetsiz tahminler kırmızıyla renklendirilir.
 • Futbol Kâhini’ne katılmak zorunlu değildir.
 • Futbol Kâhini’nde tercih yapılmadığı zaman ana menü kutucuğunda bildirim bulunur.
 • Tüm tahmin kayıtları, bir fikstür haftasının ilk müsabakası başlayana kadar sistem tarafından kabul edilecektir. Fikstür haftasının ilk müsabakasının başlama saatiyle ilgili fikstür haftasına yönelik tahmin sistemi kapatılacaktır ve ilgili haftadaki hiçbir maça tahmin yapılamayacaktır. (Örneğin; 6. Fikstür haftasının ilk maçı Cuma günü başlamış ve Soysal, Cuma günü maç saatine kadar tahminde bulunmamıştır. Bu durumda Soysal’ın 6. fikstür haftasına yönelik hiçbir maça tahmin yapma şansı yoktur.)
 • Futbol Kâhini’nin kurgusu, ödülün belirlenmesi ve sağlanması münhasıran Petrolig Dijital ve Bilişim Hizmetleri Anonim Şirketi (“Petrolig”) tarafından gerçekleştirilecektir. Petrolig ; duyurduğu ödülü ve kapsamını, Taraftar Ligi kurgusunu, yapısını ve koşullarını önceden haber vermeksizin değiştirme hakkını saklı tutar. Petrolig, ayrıca herhangi bir sebep göstermek zorunda kalmaksızın dilediği zaman Taraftar Ligi kurgusunu ve ödül sürecini durdurma, sona erdirme veya süresini değiştirme hakkına sahiptir. Bu durumda, kullanıcılar hiçbir hak talebinde bulunamayacaklarını şimdiden kabul ve beyan etmişlerdir.
 • Futbol Kâhini oyun kuralları ile ilgili yukarıda yer almayan hususlarda Petrol Ofisi Sosyal Lig genel oyun kuralları geçerlidir.
TEKE TEK MAÇ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Teke Tek maç sistemiyle oyunu oynayan diğer kullanıcılarla rastgele eşleşilip maç yapılabilir.

Teke Tek Maç sisteminde tüm eşleşmelerden galip çıkılırsa Hodri Meydan Rozeti kazanılabilir ve genel klasman puanı yükseltilebilir.

Maç Oynama Prosedürü

Teke tek maçlar bölümünden RASTGELE MAÇ EKLE butonuna tıklanarak oyunda bu seçeneği kullanan diğer kullanıcılarla eşleşilebilir.

Teke Tek Maç Koşulları

Maç yapabilmek için aşağıdaki kurallara uyulmalıdır;

 • Teke tek maçlar sadece oynanacak ilk hafta için oluşturulur. Örneğin 1. hafta geride kalmış ise Teke Tek Maç daveti 2. hafta için gönderilir.
 • Teke Tek Maç olarak eklenen en az 5 maçın tümü kazanılırsa Hodri Meydan rozeti elde edilir .
 • Kullanıcılar, kadrolarını ilgili hafta için oluşturmuş ya da güncellemiş olmalıdır.
 • Teke tek maçlar sonradan iptal edilemez.
 • Maç daveti, davet edilen kullanıcının bulunulan lig haftası içerisinde onaylanmazsa iptal olur.
Puanlama

Teke tek maç sisteminde maç üzerinden puan kazanılamaz. O hafta yapılan en az 5 maçın tamamının kazanılması durumunda 3 puan değerindeki Hodri Meydan rozeti elde edilebilir ve genel klasman puanı yükseltilebilir.

FAIR PLAY KURALI

Bu kural, kullanıcılarımızın adil bir şekilde rekabet edebilecekleri ortamı sağlamak için uygulanır ve haksız kazanç elde etmeye teşebbüs eden, hileye başvuran kullanıcılara yönelik işler. Bu bağlamda, adil oyun çerçevesinin dışına çıktığı tespit edilen yarışmacıların oyuna erişimi engellenecek ve kazandıkları ödüller geri alınacaktır. Ayrıca, hak ihlali gerçekleştiren kullanıcılar için hukuki yollara başvurulacaktır.

TAKIM İSMİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sosyal Lig uygulamasının sağ üst köşesinde formanın yer aldığı yuvarlak avatar bölümünden takım ismi değiştirilebilir.

FORMA TASARIMI NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sosyal Lig uygulamasının sağ üst köşesinde formanın yer aldığı yuvarlak avatar bölümünden takım ismi değiştirilebilir. Daha çok forma çeşidine ulaşmak için seviye atlanması gerekmektedir.

KULLANICI ENGELLENMESİ

Rahatsız edici kullanıcı adı veya lig adı kullanan ya da oyun kurallarına uygunsuz hareket eden kullanıcılar engellenmektedir.

Engellenme durumunda;

 • Tekrar üye olunamaz.
 • Kullanıcı, genel klasman ya da haftalık klasman sıralamalarından silinir.
 • Kullanıcının oluşturduğu ligler silinir ve kullanıcı, üye olunan liglerden çıkartılır.