08:25 - 11 Temmuz 2020

Petrol Ofisi Sosyal Lig bir fantezi futbol uygulamasıdır.
Klasik fantezi futbol prensibinde; verilen bütçe ile Süper Lig futbolcularından kadronuzu kuruyorsunuz ve seçtiğiniz futbolcuların Süper Lig'de o haftaki gerçek maç istatistiklerine göre aldığı puanlar ile takımınızın puanınız ortaya çıkıyor.

NASIL ÜYE OLUNUR?

Uygulamaya Facebook hesabınız ya da mail adresiniz ile üye olabilirsiniz. Üyelik aşamasında belirlediğiniz Takım Adı aynı zamanda uygulamadaki kullanıcı adınız olacaktır.

Takım adı oluştururken aşağıdaki notları dikkate almasınız.

 • Takım adı a-z, A-Z, 1-9,-,_,. ve boşluk karakterlerinden oluşabilir.
 • Sadece rakamlardan oluşamaz.
 • 2 karakterden daha kısa, 20 karakterden daha uzun olamaz.
 • Takım adı küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içeremez. İçeren kullanıcıların oyuna erişimi engellenir ve tekrar üye olamaz.
KADRO NASIL KURULUR?

Kadronuzu uygulama ana menüsünde yer alan KADRO bölümünden kadronuzla ilgili tüm ayarlamaları yapabilirsiniz.

Kadro kurarken aşağıdaki adımları uygulayabilirsiniz;

 • Taktik bölümünden saha dizilişinizi seçmelisiniz. (4-4-2) (4-5-1) (4-3-3) (5-3-2) (5-4-1) (3-4-3) (3-5-2)
 • Seçtiğiniz dizilişte her mevkide yer alan futbolcu bölümlerine tıklayarak veya üzerlerine basılı tutup değiştir seçeneğin kullanarak o mevkideki futbolcuları liste şeklinde görüntüleyebilir ve istediğiniz oyuncuyu KADROYA EKLE seçeneğiyle kadronuza ekleyebilirsiniz.
 • Kadronuza eklediğiniz futbolculara tıklayarak veya üzerlerine basılı tutarak Kaptan Yap seçeneğini kullanarak takım kaptanınızı belirleyebilirsiniz. Kadronuzu tamamlamak için kaptan seçmek zorunludur. Kaptan seçtiğiniz futbolcunun o hafta alacağı puan 2 ile çarpıldığı için kaptan seçimi Sosyal Lig’de kullanıcıları için oldukça önemlidir.
 • Sağ altta bulunan KAYDET butonuyla yaptığınız kadroyu kaydedebilirsiniz. Kadronuzda yaptığınız değişiklerin kaybolmaması için her güncellemeden sonra kaydet butonuna basmayı unutmayın.
 • Sistem ilk 11 futbolcularınızın tamamını seçmediğinizde kadronuzu kaydetmenize izin vermez.
KADRO NE ZAMAN KURULABİLİR?

Kadronuzu her hafta ligin son maçının bitiş saati ile bir sonraki haftanın ilk maçının başlangıç saati arasında oluşturabilirsiniz. Bu süre içinde gerekli durumlarda (puan hesaplama, güncelleme) sistem yönetim tarafından kapatılabilir ve bu süre içerisinde kadro oluşturamazsınız.

KADRO HER HAFTA GÜNCELLENMELİ Mİ?

Kurduğunuz kadroyu sonraki haftalarda güncellemezseniz, son oluşturduğunuz kadro mevcut kadro olarak dikkate alınır, sonraki hafta puanı bu kadroya göre belirlenir. Kadro güncellemek 5 puan olarak haftalık puana eklendiği için kadronuzu güncellemek sizi haftalık ve genel sıralamada ön sıralara taşıyacaktır. Bu yüzden kadronuzu güncellemenizi tavsiye ederiz.

KADROYA ALINAN FUTBOLCUNUN BİLGİLERİ DEĞİŞTİĞİNDE NE OLUR?

Kadronuza aldığınız futbolcuların bilgileri güncellendiği zaman (takım, pozisyon ve fiyat değişikliği gibi) mevcut Sosyal Lig oyun kurallarını bozan bir kadro formasyonu ortaya çıkabilir. Değişiklik, Sosyal Lig yönetimi tarafından seçiminizden sonra yapıldığı için kadronuzu güncellemediğiniz sürece bu formasyon geçerli sayılacaktır. Ancak kadronuzda herhangi bir güncelleme yaptığınızda kadronuzu kaydetmek için mevcut kuralları tekrar dikkate alarak kadro oluşturmanız gerekecektir.

YEDEK FUTBOLCU SEÇMEK ZORUNLU MU?
 • Her mevki için bir yedek futbolcu seçebilirsiniz.
 • Yedek futbolcu seçmek zorunlu değilsiniz.
 • Seçtiğiniz yedek futbolcunun puanı aynı mevkideki diğer futbolculardan düşük olursa haftalık puanınıza etki etmez.
 • Yedek futbolcu o mevkide daha az puan alan futbolcunun yerine girer. Giren futbolcular yeşil, çıkan futbolcular kırmızı oklar ile gösterilir.
 • Futbolcu puan eşitlikleri durumunda; Kadronuzdaki futbolcuların puanı eşit, yedek futbolcunuzun puanı bunlardan yüksek ise; kart görme durumuna göre öncelikle kart gören futbolcu oyundan çıkar. Aynı puana sahip futbolculardan kaptan olan var ise çıkma önceliği her zaman kaptandadır.
 • Kadronuzdaki iki futbolcu ve yedek futbolcunuzun puanları eşit ise; kart görme durumuna bakılır, kartı olan futbolcu çıkartılır.
 • Eğer kadronuzdan bir futbolcu silinmiş ya da yok ise o mevkide bir yedek futbolcunuz varsa o futbolcu geçerli sayılır.
 • Oyuna girmiş sayılan yedek futbolcunuzun kart bilgileri de oyuna yansır ve kart görmeme bonusu bu futbolcular üzerinden hesaplanır.
 • Tüm haftalık rozetler yedek futbolcuların da dahil olduğu ilk 11 üzerinden hesaplanır.
PUANLAR NASIL HESAPLANIYOR, NE ZAMAN AÇIKLANIYOR?

Seçtiğiniz futbolcuların puanları o hafta oynayacakları gerçek maçlardaki performanslarına göre hesaplanmaktadır. Bulunulan lig haftası en son oynanan Süper Lig maçı sonrasında puanlamalar yapılmaktadır. Haftalık puanlar teknik bir sorun olmadığı sürece Salı günü uygulamada bir pop-up ya da Puan Tablosu bölümünde açıklanmaktadır. Ayrıca Sosyal Lig sosyal medya kanallarında da haftalık sıralamada ilk 100’ giren kullanıcılar duyurulmaktadır.

Hükmen veya erteleme kararı verilen maçlarda ise;

 • Hükmen kararı gerçekleşen maçlarda Türkiye Futbol Federasyonu’nun ilgili linkteki yönergeleri izlenecek, oyun puanlamaları TFF’nin vereceği kararlara ve yayınladığı istatistiklere göre yapılacaktır.
 • Erteleme kararı gerçekleşmesi durumunda müsabaka ertelemesi olan haftanın puanlaması, ertelenen müsabakanın oynanacağı tarihe kadar bekletilecek. Maç oynandıktan sonra ortaya çıkan puanlama sonuçları, oynanması gereken müsabaka haftasındaki puanlamalara geriye dönük bir şekilde eklenecektir. Ödül kazananların listesi ertelenen maçın puanları eklendikten sonra açıklanacaktır.
HAFTALIK VE GENEL SIRALAMA NASIL HESAPLANIYOR?

Sosyal Lig’de iki farklı sıralama vardır.

1- Haftalık Puan Sıralaması

Oluşturduğunuz kadro ile o hafta aldığınız toplam puanla o hafta için Sosyal Lig kullanıcıları arasındaki yerinizi gösterir.
Kadro puanı eşitliği durumunda sıralama sırasıyla aşağıdakilere kriterlere bakılarak yapılır;

 • Haftalık Kadro Puanı Toplamı
 • Kadronun Toplam Değeri
 • Kadronun Oluşturulma Tarihi
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi
2- Genel Klasman Sıralaması

Genel Klasman puanınız, tüm haftalık puanlarınız ile rozetlerden aldığınız puanlarınızın toplamından oluşur.
Puan eşitliği durumunda sıralama sırasıyla ağıdakilere kriterlere bakılarak yapılır;

 • Genel Puan Toplamı
 • Haftalık Puan Birinciliği
 • Kullanıcının Üyelik Tarihi
SEVİYELER NE İŞE YARAR, SEVİYE NASIL ATLANIR?

Sosyal Lig’de 8 seviye bulunmaktadır. Haftalık kadro puanınız ve rozetlerden aldığınız puanlar seviyenizin ilerlemesini sağlar. Oyuna 1. seviye olan Acemi olarak başlar, aldığınız puanlara göre 8. yani son seviye Efsane’ye kadar ilerleyebilirsiniz.

Seviyeniz ilerledikçe stadyumunuzu geliştirerek stadyum gelirlerinizi arttırır ve haftalık bütçenizi yükseltebilirsiniz.

ROZETLER NEDİR, NE İŞE YARAR?

Sosyal Lig’de gösterdiğiniz başarılı performans size rozet kazandırabilir ve bu rozetler de genel klasman puanına eklenir. Rozetlerin ne anlama geldiğini aşağıda görebilirsiniz.

BÜTÇE NASIL ARTTIRILIR?

Oyuna 75.000.000 €2luk bir bütçe ile başlarsınız. Oyu içindekibazı geliştirme ve özelliklerle bu bütçenizi arttırabilirsiniz.

Devler Ligi Bonusu

Devler Ligi’nde haftanın şampiyon yazarını doğru tahmin ederek bir sonraki hafta için 7.5 M Euro ek bütçe geliri elde edebilirsiniz.

Stadyum Bonusu

Seviye atladıkça oyunda bulunan toplam 8 stadyum gelişmesini yapabilirsiniz. İlk seviye stadyumda 500.000 €, 8. seviye stadyum gelişmesinde toplam 5.000.000 € stadyum geliri kazanabilirsiniz.

Arkadaş Bonusu

Sosyal Lig’e Facebook ile giriş yaptıysanız, oyunu oynayan her arkadaşınız için 250.000 € ek bütçe geliri elde edebilirsiniz. Arkadaş bonusu en fazla 10 arkadaşınız için 2.500.000 € olabilir.

Petrol Ofisi Positive Card

Petrol Ofisi istasyonlarından ücretsiz olarak alınabilen Positive Card’ı aktive edip, oyun içerisinde tanımadığınızda 10.000.000 € ek bütçe kazanabilirsiniz. Bu bütçe baz bütçeye eklenmiş sayılır ve Positive Card entegrasyonu devam ettiği sürece haftalık bütçenize yansıtılır.

Positive Card Yakıt Alımı

Oyunda tanımlı Positive Card ile yapacağınız yakıt alımlar, ilgili lig haftası içerisinde bütçenize ek olarak yansıtılır.

Her 10 TL’lik yakıt alışverişiniz için 500.000 € ek bütçe elde edersiniz. Bu bütçe sadece içinde bulunulan lig haftasında geçerlidir.

Bir lig haftası içinde en fazla 400 TL’lik yakıt alışverişi karşılığında 20.000.000 € haftalık ek bütçe kazanılabilirsiniz.

Yakıt alımlarınızdan kazanacağınız ek bütçe kart eşleştirmesi yapıldıktan sonraki yakıt satın alımları ile birlikte aktif olacaktır. Örneğin, Salı günü kart tanımlaması yaptığınızda, Pazartesi günü yapmış olduğunuz yakıt alımından ek transfer bütçesi kazanamazsınız.

Yakıt alışverişlerinden kazanılan ek bütçe her lig haftasında sıfırlanır. (Süper Lig’e ara verilen Milli Maç haftaları vb. dönemlerde lig haftası 1 haftadan daha uzun olabilir. Bu durumda lig haftası başlayana kadar yaptığınız yakıt alışverişleri ek bütçe olarak kullanılabilecektir. Limit her durumda 20.000.000 €’dur.)

Günlük yakıt alışverişlerinizden kazandığınız ek bütçe her zaman anında Sosyal Lig gelirlerinize yansır. Ayrıca, Sosyal Lig’e tanımlı Positive Card’larla yapılan alışverişler, daha sonraki yakıt alımlarınızda kullanılmak üzere 2 kat daha fazla Positive yakıt puanı kazandırır. Üstelik, indirim kartlarıyla gerçekleştirilen yakıt alışverişleri de filtreye takılmadan otomatik olarak yansıtılacaktır. Ancak satış anında indirim özelliği taşıyan kartlarda istasyonlarda daha sonraki satın alımlarda kullanmak üzere yakıt puan birikmemektedir.

Küçük bir örnek:

 • Ali adlı Sosyal Lig kullanıcısı oyuna başladığındaki baz bütçesi 75.000.000 €’dur.
 • Ali, Petrol Ofisi’nden aldığı Positive Card’ını oyun içerisine entegre ederek bu baz bütçesini 85.000.000 €’ya çıkartır.
 • Artık her hafta daha yüksek bir bütçe ile kadro kurabilecektir.
 • Ali oyundaki ek gelirlerini artırmak adına her hafta Petrol Ofisi’nden 100 TL’lik yakıt alışverişi yapar ve bu alışveriş karşılığında haftalık 5.000.000 € ek gelir elde eder.
 • Ali 90.000.000 € bütçesi ile sadece o hafta için bir takım oluşturabilir. Gelecek hafta eğer yakıt alışverişi yapmaz ise bütçesi 85.000.000 € olacaktır.

NOT: Positive Card ile Sosyal Lig’e ilişkin kazanılan ek gelirler hiçbir şekilde Positive Card ile yapılan yakıt alışverişlerinde biriken puanlarınızdan düşülmez.

LİG NEDİR, NASIL KULLANILIR?

İster kendi arkadaşlarınızla ister tüm kullanıcılarla lig oluşturabilir ya da diğer liglere katılabilirsiniz.

Aşağıdaki koşullara uymak kaydıyla özel lig oluşturabilirsiniz;

Lig Adı
 • Lig adı sadece “a-z” “A-z” “1-9” “-“_” ”.” ve boşluk karakterlerinden oluşabilir.
 • Sadece rakamlardan oluşamaz.
 • 2 karakterden daha kısa, 32 karakterden daha uzun olamaz.
 • Lig adı küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerirse ligin kurucusunun oyuna erişimi engellenir ve tekrar üye olamazsınız.
Lig Açıklaması (Sloganı)
 • Tüm karakterler girilebilir.
 • Maksimum 255 karakter ile sınırlıdır.
 • Lig açıklaması küfür, hakaret, siyasi ve dini söylem ya da rahatsızlık yaratıcı ifade içerirse ligin kurucusunun oyuna erişimi engellenir ve tekrar üye olamazsınız.
Şifre
 • İsteğe bağlıdır. Boş bırakıldığı takdirde liginize herkes üye olabilir
 • Tüm karakterler girilebilir
 • Maksimum 10 karakter ile sınırlıdır.
Sınırlamalar
 • Her kullanıcı maksimum 5 lig oluşturabilir.
 • Kullanıcılar istediği kadar lige üye olabilir.
Lig Yönetimi
 • Ligin yönetimi, ligi oluşturan kullanıcıya aittir.
 • Lig yöneticisi, istediği kullanıcıyı ligden çıkarabilir. Ligden çıkarılan kullanıcı tekrar lige üye olamaz.
 • Lig yöneticisi, istediği zaman oluşturduğu ligi silebilir.
 • Lig silme ve kullanıcı engelleme işlemleri geri alınamaz.
Mesaj Panosu

Sosyal Lig’e masaüstü bilgisayarlarından giren kullanıcılar Lig içerisinde mesaj panosu içerisinden iletişim kurabilirler.

 • Mesaj panosunu sadece o lig içerisindeki kullanıcılar kullanabilir ve okuyabilir.
 • Kullanıcılar yazdıkları mesajları silebilirler.
 • Lig yöneticisi tüm kullanıcı mesajlarını silebilme yetkisine sahiptir.
Lig Sıralaması

Özel liglerin genel puan sıralaması o ligin başladığı haftaya göre hesaplanır. Bu sıralamadaki puana rozet puanları dahil edilmez.

Lig puanı ortalaması (toplam puan/kullanıcı sayısı) formülü ile hesaplanır.

TEKE TEK MAÇ NEDİR, NASIL KULLANILIR?

Teke Tek maç sistemiyle, Sosyal Lig’e Facebook ile giriş yaptıysanız oyunu oynayan Facebook arkadaşlarınızla ve rastgele kullanıcılarla maç yapabilirsiniz.

Teke Tek Maç sisteminde tüm maçları kazanarak Hodri Meydan Rozeti kazanabilir ve genel klasman puanınızı yükseltebilirsiniz.

Maç Oynama Prosedürü

Facebook'tan oyunu oynayan diğer arkadaşlarınıza teke tek maçlar bölümünden davet et butonuna tıklanarak davet gönderilir. Daveti alan kişi onayladığı takdirde eğer iki takım da koşullara uyuyorsa maç organizasyonu tamamlanmış olur. Rastgele Maç Ekle seçeneğiyle de oyunda bu seçeneği kullanan diğer kullanıcılarla eşleşebilirsiniz.

Teke Tek Maç Koşulları

Maç yapabilmek için aşağıdaki kurallara uymanız gerekmektedir;

 • Teke tek maç daveti sadece, oynanacak olan ilk hafta için oluşturulur. Örneğin 1. hafta geride kalmış ise Teke Tek Maç daveti 2. hafta için gönderilir.
 • Teke Tek Maç sınırı her hafta için maksimum 5 maçtır.
 • Davet eden ve kabul eden kullanıcı takımını o hafta oluşturmuş ya da güncellemiş olmalıdır.
 • Maç daveti onaylandıktan sonra iptal edilemez, iptal edildikten sonra onaylanamaz.
 • Maç daveti, davet edilen kullanıcının bulunulan lig haftası içerisinde onaylanmazsa iptal olur.
Puanlama

Teke tek maç sisteminde maç üzerinden puan kazanamazsınız. O hafta yaptığınız 5 maçın tamamını kazanmanız durumunda 3 puan değerindeki Hodri Meydan Rozetini kazanarak genel klasman puanınızı yükseltebilirsiniz.

FAIR PLAY KURALI

Bu kural, kullanıcılarımızın adil bir şekilde rekabet edebilecekleri ortamı sağlamak için uygulanır ve haksız kazanç elde etmeye teşebbüs eden, hileye başvuran kullanıcılara yönelik işler. Bu bağlamda, adil oyun çerçevesinin dışına çıktığı tespit edilen yarışmacıların oyuna erişimi engellenecek ve kazandıkları ödüller geri alınacaktır. Ayrıca, hak ihlali gerçekleştiren kullanıcılar için hukuki yollara başvurulacaktır.

Örnek Olay 1: Açtığı çoklu sayıda hesabı, birbirleriyle teke tek maçta eşleştirerek düşük puanlarla bir takımı için her hafta hodri meydan rozeti kazanan bir kullanıcı cezalandırılacaktır.

Örnek Olay 2: Birden fazla Facebook hesabı açıp bu hesapları birbirine arkadaş olarak ekleyerek arkadaş bonusundan kaynaklı 2.5M Euro bütçe artışı sağlayan kullanıcı için cezai işlem uygulanacaktır.

TAKIM İSMİ NASIL DEĞİŞTİRİLİR?

Sosyal Lig Facebook uygulamasında, oyun ekranındaki ayarlar bölümünden takım isminizi değiştirebilirsiniz. Uygulamaya e-posta adresiniz ile giriş yaptıysanız Sosyal Lig sosyal medya kanallarından konuyla ilgili olarak bizimle iletişime geçebilirsiniz.

FORMA TASARIMI NASIL DEĞİŞTİRİLİR ?

Uygulamadaki "Profil" bölümünde "Forma" sekmesine girerek, tüm tasarım özelliklerini görebilirsiniz. Daha çok forma çeşidine ulaşmak için seviye atlamanız gerekmektedir.

KULLANICI ENGELLENMESİ

Rahatsız edici kullanıcı adı veya lig adı kullanırsanız ya da oyun kurallarına uygunsuz hareket ederseniz engellenirsiniz.

Engellenmeniz durumunda;

 • Tekrar üye olamazsınız.
 • Genel klasman ya da haftalık klasman sıralamalarından silinirsiniz.
 • Oluşturduğunuz ligler silinir ve üye olduğunuz liglerden çıkartılırsınız.